Covid-19 Sürecinde İhracat Yüklemesi

Günümüzde yaşanan salgın hastalık birçok sektörü ve işlevi de etkilemiştir. Dünya genelinde etkilerini görülmeye devam edilen coronavirüs salgını sebebiyle yurt içi ve yurt dışı seyahatler ve ihracat gönderimleri de artık belli kurallara göre yapılmaktadır. Özellikle Batı Afrika bölgesine gönderilen ihracat yüklemeleri için belli başlı şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. Uzun süreç ve zorlu bir işlev olan ihracat yüklemelerinin daha hızlı ve verimli olması açısından SCK‘yı tercih edebilirsiniz.

Batı Afrika Ülkelerine İhracat Yüklemeleri

Batı Afrika’da yer alan 24 ülkeye gönderilmesi üzerine yapılan yüklemeler için çeşitli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Bu 24 ülke arasında ise Kamerun, Nijerya ve Senegal gibi ülkeler yer almaktadır. Bu ülkelere ihracat yapılırken malların gönderilmesi gerektiğinde kargo takip numaralarına yani CTN’ye ihtiyaç duyulmaktadır.

Kargo takip numarası (CTN) olmadan gönderilen ihracat yüklemeleri üzerinden cezai işlemler uygulanabilir ayrıca yükler geri gönderilebilir. Bu durumda da ihracat ve ithalatçılar mağdur durumda kalabilir.

Gemi üzerinden gönderme işlemleri de bu kapsamdadır. Buna göre gemi veya kara yolu ile her türlü kargo işlemleri için firmaların kargo takip numarası alması ve yasal kanunlara uyması gerekmektedir.

Kargo Takip Numarasını Edinmek İçin Ne Yapılmalı?

Bahsettiğimiz üzere Batı Afrika’da yer alan 24 ülke için gemi ya da kara yolu ile gönderim işlemlerinde CTN mutlaka gereklidir. Kargo takip numarası olmadan yapılan ihracat yüklemeleri sonucunda cezai işlemler uygulanabilir ve yük tekrar geri gönderilebilir. Bu durumlarla karşılaşmamak adına firmaların CTN edinmesi gereklidir.

Buna göre günümüzde çoğu Batı Afrika ülkesindeki taşımacılar için konseyinin Türkiye’de yetkili olan tek acentesi SCK’yı tercih edebilirsiniz. SCK ile elde edeceğiniz taşıma sertifikası ile ihracat yüklemeleri sınırdan sorunsuz bir şekilde geçer ve neticesinde işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirirsiniz.

Firmamız Size Ne Gibi Hizmetler Sunuyor

Türkiye’de taşıma belgesi için yetkili tek acenta olan firmamız, Batı Afrika ülkelerine ihraç edilen malzemeler için yükleme sertifikalarını düzenler.  Şirketimiz tarafından düzenlenen bu belgeler sayesinde alıcının yükü sorunsuz biçimde gümrükten geçer. Otoritenin belirlediği kurallar çerçevesinde ihracat işlemlerinde yükün sorunsuz bir şekilde karşı tarafa gitmesi için bu belgenin alınması zorunludur.

Özellikle günümüzde halen daha devam eden salgın sürecinde dış ülkelere ihracat yapmak, yük göndermek de haliyle uğraştırıcı ve zorlayıcı hale gelmiştir. Bu noktada firmamız, uzman kadrosu ile ihtiyacınız olan belgeleri kurallarına uygun biçimde hazırlayarak bu dönemde bile ihracat işlemlerinin sorunsuz ve hızlı biçimde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hızlı işlem ve verimli iş gücü sayesinde ihracatçıları mağdur bırakmayan firmamıza sizleri de bekleriz.

Comments are disabled.