Kamerun – BESC Sertifikası

Kamerun Bayrağı

BESC Sertifikası nedir?

2006 yılında düzenlenen nº 00557 bakanlık kararına istinaden Kamerun’a yapılan tüm yüklemeler BESC sertifikasına sahip olmak zorundadır. (article nº 4 de l´arrêté ministériel de la République du Cameroun, année 2006, nº 00557 portant instauration du BESC). Bu sertifikalar dünya üzerinde 7 acente tarafından düzenlenmektedir. Türkiye ve Ortadoğu bölgesi SCK Temsilcilik ’in yetki alanına girmektedir. 

BESC, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

Başvuru yapın

BESC Sertifikasını nasıl alabilirsiniz?

Kamerun BESC sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  • Import Declaration (İthalat izin belgesi)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Import Declaration nedir ve nasıl temin edilir?

2017 yılı itibariyle Kamerun yüklemelerinde “Import Declaration” uygulaması yürürlüğe girmiştir Import declaration Kamerun ‘daki ithalatçı tarafından yükleme belgelerine istinaden düzenlenen ithalat izin belgesidir. Yüklemelerin devlet tarafından mali takibini sağlamaktadır. Belgeyi alabilmeniz için ithalatçı iletişime geçmeniz gerekmektedir. Arabalar ve zati eşya gönderileri Import declaration evrakından muaftır. Onay sonrasında bu referanslarla ilgili hiçbir şekilde değişiklik yapılamamaktadır.


Kamerun BESC onaylanması ne kadar sürer?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Kamerun sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Douala ’da bulunan merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yüklememiz Kamerun üzerinden başka bir ülkeye gidiyorsa ECTN sertifikası düzenlemeli miyiz?

Eğer yüklemeniz Kamerun üzerinden başka bir ülkeye transit geçiyorsa BESC evrakı almanız gerekmemektedir

Kamerun BESC sertifikası yalnızca bu ülkeye ithal edilen yüklemeler için uygulanmaktadır. Kamerun üzerinden en fazla transit yüklemenin gerçekleştirildiği ülkeler aşağıda listelenmiştir. İlgili sertifika prosedürüne ülke ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Çad

Orta Afrika Cumhuriyeti

Kongo Cumhuriyeti

Konteyner içerisinde araç yüklemelerinde sertifika düzenlemesi nasıl yapılacaktır?

Kamerun yetkililerinin almış olduğu karara göre, konteyner içindeki araçların kargo türünün ”Konteyner” olması gerektiğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Bu sadece konteyner içinde olan araçlar için, yani konteyner numaralarının dokümanlarda açıkça belirtildiği durumlarda geçerlidir.

Lütfen bu durumlarda araçların şasi numaralarının ”goods description (malların tanımı)” kısmına eklendiğinden emin olunuz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir önemli husus ise sertifika fiyatlamasının konteyner içerisindeki araç (şase) sayısına göre yapılacağıdır.

Tabii ki konteynerlere yüklenmeyen araçlar için, ”Ro/Ro” yükleme türü seçilmelidir.

Başvuru yapın