fbpx

Kamerun – BESC Sertifikası

Kamerun Bayrağı

Kamerun BESC belgesi ile ilgili bilgileri aşağıda dikkatinize sunarız.

BESC Sertifikası nedir?

2006 yılında çıkan nº 00557 bakanlık kararına istinaden Kamerun’a yapılan tüm yüklmeler BESC sertifikasına sahip olmak zorundadır. (article nº 4 de l´arrêté ministériel de la République du Cameroun, année 2006, nº 00557 portant instauration du BESC). Bu sertifikalar dünya üzerinde 7 acente tarafından düzenlenmektedir. Türkiye ve Orta Doğu bölgesi SCK Temsilciliğin yetki alanına girmektedir. Orijinal dili Fransızca haricinde ingilizce olarak da ECTN şeklinde anılır.

BESC Sertifikasını nasıl alabilirsiniz?

Kamerun ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  1. Mal faturası
  2. Navlun faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  3. Konşimento
  4. Transaction numarası / İthalat beyannamesi

Kamerun BESC onaylanması ne kadar sürer?

Kamerun sertifikası düzenlendikten sonra oluşturulan taslağın kontrol edilip onaya sunulması gerekir. Onaylamaların tamamı Douala’daki merkezde yapıldığı için onay süreci genellikle bir gün sürse de bir haftayı bulabilir.

Eğer yüklemeniz Kamerun’dan transit geçiyorsa BESC evrağı almanız gerekmemektedir. BESC yalnız ithal edilen ürünler için uygulanıyor. En çok transit yüklemenin gittiği ülkelerdeki sertifika prosedürü için lütfen ilgili ülkelerin ismine tıklayabilirsiniz: Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti.

2017 yılı itibariyle Transaction Number uygulaması yürürlülüğe girdi. Transaction Number’ı almak için lütfen ithalatçınızla iletişime geçin.