Kamerun – BESC Sertifikası

Kamerun, tüm ithalatın SCK Temsilcilik gibi yetkili kurumlar tarafından verilen bir BESC sertifikasına sahip olmasını gerektirir. BESC sertifikası almak için gerekli belgeleri sağlamanız gerekir veya formu kendiniz doldurabilirsiniz. Bir BESC sertifikası almak genellikle birkaç gün sürer, ancak işleme geçilmesi için bir hafta izin verilmesi önerilir. Gönderiniz Kamerun üzerinden transit ise, bir BESC sertifikasına ihtiyacınız yoktur. BESC sertifikası almak gönderici, alıcı veya forwarder sorumluluğundadır ve onsuz gönderiler cezalandırılabilir.

Kamerun, Orta Afrika’da bulunan bir ülkedir. Batıda Nijerya, kuzeydoğuda Çad, doğuda Orta Afrika Cumhuriyeti ve güneyde Ekvator Ginesi, Gabon ve Kongo Cumhuriyeti ile sınır paylaşıyor. Başkent ve en büyük şehir Yaoundé’dir ve resmi diller Fransızca ve İngilizce’dir. Nüfusu 25 milyon civarındadır. Kamerun, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı kültürlere sahiptir.

Bakanlık kararnamesine dayanarak Kamerun limanlarına giden tüm yükler; Douala, Kribi, Limbe veya başka herhangi bir liman, yükün gerçekliğini ve Kamerun düzenlemelerine uygunluğunu belgeleyen BESC sertifikaları kapsamında olmalıdır. BESC belgesi, gönderici, alıcı veya forwarder tarafından yetkili temsilciden alınmalıdır. Bu yasal bir gerekliliktir ve gönderilerin onsuz Kamerun’a girmesine izin verilmeyecektir.

BESC Sertifikası nedir?

BESC, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

BESC Sertifikasını nasıl alabilirsiniz?

Kamerun BESC sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  • Import Declaration (İthalat izin belgesi)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Import Declaration nedir ve nasıl temin edilir?

2017 yılı itibariyle Kamerun yüklemelerinde “Import Declaration” uygulaması yürürlüğe girmiştir Import declaration Kamerun ‘daki ithalatçı tarafından yükleme belgelerine istinaden düzenlenen ithalat izin belgesidir. Yüklemelerin devlet tarafından mali takibini sağlamaktadır. Belgeyi alabilmeniz için ithalatçı iletişime geçmeniz gerekmektedir. Arabalar ve zati eşya gönderileri Import declaration evrakından muaftır. Onay sonrasında bu referanslarla ilgili hiçbir şekilde değişiklik yapılamamaktadır.

Kamerun BESC onaylanması ne kadar sürer?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Kamerun sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Douala ’da bulunan merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yüklememiz Kamerun üzerinden başka bir ülkeye gidiyorsa ECTN sertifikası düzenlemeli miyiz?

Eğer yüklemeniz Kamerun üzerinden başka bir ülkeye transit geçiyorsa BESC evrakı almanız gerekmemektedir.

Kamerun BESC sertifikası yalnızca bu ülkeye ithal edilen yüklemeler için uygulanmaktadır. Kamerun üzerinden en fazla transit yüklemenin gerçekleştirildiği ülkeler aşağıda listelenmiştir. İlgili sertifika prosedürüne ülke ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çad

Orta Afrika Cumhuriyeti

Kongo Cumhuriyeti

Konteyner içerisinde araç yüklemelerinde sertifika düzenlemesi nasıl yapılacaktır?

Kamerun yetkililerinin almış olduğu karara göre, konteyner içindeki araçların kargo türünün ”Konteyner” olması gerektiğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Bu sadece konteyner içinde olan araçlar için, yani konteyner numaralarının dokümanlarda açıkça belirtildiği durumlarda geçerlidir.

Lütfen bu durumlarda araçların şasi numaralarının ”goods description (malların tanımı)” kısmına eklendiğinden emin olunuz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir önemli husus ise sertifika fiyatlamasının konteyner içerisindeki araç (şase) sayısına göre yapılacağıdır.

Tabii ki konteynerlere yüklenmeyen araçlar için, ”Ro/Ro” yükleme türü seçilmelidir.

ECTN onay süreciyle ilgili nasıl bir değişiklik var?

An itibariyle geçerli olmak üzere Kamerun Ulusal Yükleyiciler Konseyi bütün ECTN (BESC) belgeleri için E-Tasdik uygulamasına geçmiştir.

Yetkili acente olarak ECTN’leri gemi Kamerun’a varmadan 2 gün öncesine kadar onaylayabiliyoruz. Eğer ECTN başvurunuz bu zaman içinde tamamlanmışsa ECTN otomatik olarak tasdik olur ve ek bir işleme gerek yoktur.

Eğer ECTN başvurusu gemi varışından önceki son 2 gün içinde veya varıştan sonra tamamlanırsa ECTN draft veya onay dışında yeni bir duruma geçecektir. İhracatçının yapması gerekenler son bulmakla beraber ithalatçının Douala’daki CNCC ofisine giderek ceza bedelini ödemesi ve dökümanı tasdik ettirmesi gerekir.

Eğer süreçle ilgili bir sorunuz varsa lütfen ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

BESC nedir?

BESC (Bordereau Électronique de Suivi de Cargaisonis), belirli Afrika limanlarında gerekli olan bir yükleme belgesidir.

Gönderim Kamerun üzerinden Çad’a geçiyorsa BESC almam gerekir mi?

Son varış noktası olan Çad için Kamerun üzerinden seyahat eden bir gönderinin sadece Çad için bir ECTN sertifikası alması gerekir.

SGS numarası neden onaylanmış Kamerun BESC Sertifikası üzerinde yok?

Başvuruya SGS numarası girilmesine rağmen, onaylanmış BESC sertifikası numarayı göstermez. BESC, Kamerun hükümeti tarafından basitçe bu şekilde hazdırlanıyor. Uygun SGS numarasını görmek için taslak sertifikayı kontrol edebilirsiniz.

Halihazırda onaylanmış bir Kamerun BESC belgesini değiştirebilir miyim?

Evet, Belge doğrulandıktan sonra bile BESC sertifikası revize edilebilir.

Kamerun’a Hava gönderileri için BESC sertifikası almam gerekir mi?

Evet, Kamerun’a uçakla gönderim için belgeyi almanız gerekmektedir. Ancak, uygulama yalnızca geldiğinizde tamamlanır. Bu, varışta tamamlayabileceğiniz tek belge türüdür.

Farklı gönderiler için aynı BESC numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, BESC benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi BESC numarasına ihtiyacı vardır.

Comments are disabled.