Gabon BIETC Sertifikası

Gabon Bayrağı

Gabon Bayrağı

Gabon ’a (Libreville, Port Gentil) yapılan ihracatlarda. Gabon BIETC Sertifikası alınması Gabon hükümeti ve Gabon Yükleyiciler Konseyi’nin (Conseil Gabonais des Chargeurs, CGC) getirdiği bir zorunluluktur. Gönderilerinizin gerçek değerini bulması için bu sertifikanın düzenlenmesi büyük önem taşımaktadır. Aksi durumlarda mal bedelini bulan cezalarla ithalatçı firma yükü teslim almak durumunda kalacaktır.

Gabon BIETC Sertifikası ’nı nasıl alabilirsiniz?

Gabon BIETC sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento (Başvuru için taslak, onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  • Navlun Faturası
  • Gümrük Beyannamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. 

BIETC sertifika başvurusu yüklemeden önce yapılmalıdır. BIETC referansının yükleyici gemi acente şirketi ile paylaşılmalı ve konşimento üzerinde belirtilmelidir.

Önemli

Gabon BIETC sertifikaları için yükleme ülkesine bağlı olarak azami onay süresi bulunmaktadır. Aşağıda detayları bulabilirsiniz.

Afrika ülkelerinde gerçekleştirilen yüklemelerde; gemi kalkışı dahil 5 gün

Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen yüklemelerde; gemi kalkışı dahil 10 gün 

Amerika ve Asya ülkelerinde gerçekleştirilen yüklemelerde; gemi kalkışı dahil 15 gün

Türkiye ‘de gerçekleştirilen yüklemeler için azami onay süresi gemi kalkış tarihi dahil 10 gün olarak belirlenmiştir.

BIETC sertifikaları belirtilen azami onay süresi içerisinde onaylanmalıdır. Aksi takdirde; varış limanında navlun bedelinin birkaç katı kadar cezai işlem uygulanmaktadır.

Gabon BIETC sertifika onayı ne kadar sürer?

Yükleme detaylarını belli olması ile birlikte takımımıza iletmeniz gerekmektedir. Faturalandırma yapılacak olup; BIETC sertifikası ödemeye istinaden yüklemeniz için ayrılacaktır. Belgeleriniz hazır olduğunda görüntülerinin paylaşılmasına istinaden aynı gün Gabon sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak teyidi ve orijinal konşimento görüntüsünün tarafımıza sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Libreville CGC ofisinde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Belgelerde uyumsuzluk olması durumunda sertifika onayı gerçekleşebilir mi?

Sertifika onayının gerçekleştirilebilmesi için belgelerdeki tüm detayların birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir. Aksi durumda; sertifika yetkililer tarafından reddedilecek ve gerekli revize sağlanana kadar onay gerçekleştirilemeyecektir. Buna ek olarak azami onay süresinin de dikkate alınması gerekmektedir.

Sorumluluk

Bu sayfa bilgi amaçlı olup yükleme detaylarınıza göre değişiklik gösterebilir. Kontrolleriniz anlık olarak gerçekleşip ilgili konseyin en güncel kurallarına tabi tutulacaktır.