Gabon BIETC Sertifikası

Gabon’a mal ithal etmek mi istiyorsunuz? Öyleyse, bir BIETC sertifikası almak süreçte gerekli bir adımdır. Gabon hükümeti ve Conseil Gabonais des Chargeurs (CGC), tüm ithalatın bir BIETC sertifikasına sahip olmasını gerektirir. Bu sertifikanın alınmaması, ağır cezalara ve gümrük işlemlerde gecikmelere neden olur. SCK Temsilcilik, BIETC sertifikanızı hızlı ve doğru bir şekilde almanıza yardımcı olabilir. Gerekli belgeleri göndererek veya formu kendiniz doldurun, gerisini biz hallederiz. BIETC sertifikasyon süreci genellikle birkaç gün sürer, ancak planlama için bir haftaya izin vermek esastır. Eşleşmeyen belgelerin veya kaçırılan son teslim tarihlerinin gönderinizi sürdürmesine izin vermeyin – Gabon BIETC sertifikasyon ihtiyaçlarınızı karşılamak için SCK Temsilciliğine güvenin.

Gabon, Orta Afrika’da bulunan bir ülkedir. Kuzeybatıda Ekvator Ginesi, kuzeyde Kamerun, doğuda ve güneyde Kongo Cumhuriyeti ve batıda Atlantik Okyanusu ile sınırlanmıştır. Başkenti ve en büyük şehri Libreville’dir ve resmi dili Fransızcadır. Nüfusu 2 milyon civarındadır. Gabon, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı kültürlere sahiptir.

Gönderinizin gerçek fiyatına değmesini sağlamak için zamanında onaylanmış bir sertifikanız olmalıdır. Sertifikayı almakta tereddüt ederseniz ve başvuruda bulunmazsanız, ihraç edilen malların değerine kadar ulaşabilecek malları gümrükten geçmesi için sizin ve müşterinizin ağır cezalarla karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.

Gabon BIETC Sertifikası ’nı nasıl alabilirsiniz?

Gabon BIETC sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento (Başvuru için taslak, onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  • Navlun Faturası
  • Gümrük Beyannamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir.

BIETC sertifika başvurusu yüklemeden önce yapılmalıdır. BIETC referansının yükleyici gemi acente şirketi ile paylaşılmalı ve konşimento üzerinde belirtilmelidir.

CGC Kargo Takibi

Önemli

Gabon BIETC sertifikaları için yükleme ülkesine bağlı olarak azami onay süresi bulunmaktadır. Aşağıda detayları bulabilirsiniz.

Afrika ülkelerinde gerçekleştirilen yüklemelerde; gemi kalkışı dahil 5 gün

Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen yüklemelerde; gemi kalkışı dahil 10 gün

Amerika ve Asya ülkelerinde gerçekleştirilen yüklemelerde; gemi kalkışı dahil 15 gün

Türkiye ‘de gerçekleştirilen yüklemeler için azami onay süresi gemi kalkış tarihi dahil 10 gün olarak belirlenmiştir.

BIETC sertifikaları belirtilen azami onay süresi içerisinde onaylanmalıdır. Aksi takdirde; varış limanında navlun bedelinin birkaç katı kadar cezai işlem uygulanmaktadır.

Gabon BIETC sertifika onayı ne kadar sürer?

Yükleme detaylarını belli olması ile birlikte takımımıza iletmeniz gerekmektedir. Faturalandırma yapılacak olup; BIETC sertifikası ödemeye istinaden yüklemeniz için ayrılacaktır. Belgeleriniz hazır olduğunda görüntülerinin paylaşılmasına istinaden aynı gün Gabon sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir.

Taslak teyidi ve orijinal konşimento görüntüsünün tarafımıza sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Libreville CGC ofisinde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Belgelerde uyumsuzluk olması durumunda sertifika onayı gerçekleşebilir mi?

Sertifika onayının gerçekleştirilebilmesi için belgelerdeki tüm detayların birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir. Aksi durumda; sertifika yetkililer tarafından reddedilecek ve gerekli revize sağlanana kadar onay gerçekleştirilemeyecektir. Buna ek olarak azami onay süresinin de dikkate alınması gerekmektedir.

Sorumluluk

Bu sayfa bilgi amaçlı olup yükleme detaylarınıza göre değişiklik gösterebilir. Kontrolleriniz anlık olarak gerçekleşip ilgili konseyin en güncel kurallarına tabi tutulacaktır.

Gabon’a Yükleme Yaparken Dikkat!

Birçok şirket Batı Afrika ülkeleri arasında bulunan Gabon’a gemi ya da kara yolu üzerinden gönderilmek üzere ihracat yapmaktadır. İhracat yüklemelerini gerçekleştirip Gabon’a bu yükü göndermek isteyen firmalar çeşitli kurallara da uymak zorundadır. Buna göre yükleme sertifikası olarak BIETC belgesine sahip olması gereken firmalar bu belge olmadan gönderme işlemi yapamaz. BIETC belgesi olmadan gönderilen ihracat yüklemeleri üzerinden cezai işlemler uygulanabilir ve yükleri tekrar geri gönderilebilir.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve ihracat işlemini başarılı bir şekilde sonuçlandırmak isteyen firmalar, yüklerinin Gabon’a sorunsuz biçimde gitmesi için BIETC yükleme sertifikasına sahip olması gerekir. Bu noktada firmamız sizlere Gabon’a ihracat yükü göndermeniz için gereken BIETC yükleme sertifikasını sağlayacaktır.

Hangi Belgeye İhtiyacınız Vardır?

Gabon’a göndermeniz gereken ihracat yüklemelerini başarılı bir şekilde göndermek için gerekli belgeleri edinmeniz gerekmektedir. Buna göre Gabon BIETC Sertifikası ihtiyacınız olan belgedir. Yükleme sertifikası olarak bilinen BIETC Sertifikası Gabon hükümetinin getirmiş olduğu bir zorunluluktur. Bir anlamda Gabon için vize değeri taşıyan bu belge olmadan ihracat yüklemeleri sınırdan, gümrükten geçemez.

Böylelikle ticaret de askıda kalır. Ticaretinizin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi adına bu belgeyi firmamız tarafından elde edebilirsiniz. Bu konuda firmamız sizlere ihtiyacınız olan yükleme sertifikalarını, kargo takip numaralarını çıkarır ve ihracat işlemlerinizin başarılı bir şekilde gerçekleşmesini de sağlar.

Farklı gönderiler için aynı BIETC numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, BIETC benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi BIETC numarasına ihtiyacı vardır.

SCK ile Gerekli Belgelere Sahip Olabilirsiniz

Gabon ülkesi için ihracat yüklemeleri noktasında gerekli kargo takip numarası, sertifika gibi belgeleri SCK Temsilcilik tarafından temin edebilirsiniz. Gabon ülkesine ihracat gönderme işlemlerinde gerekli olan BIETC sertifikasına da yine firmamız tarafından sahip olmanız mümkündür. Bu sertifikayı talep etmeniz zorunludur. Aksi durumda ihracat yüklemeleri gümrükten, sınırdan geçirilemeyebilir ve cezai işlemler de uygulanabilir. Bu anlamda Gabon ülkesine ihracat gönderim işlemleriniz için gerekli BIETC yükleme sertifikasını firmamızdan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

BIETC Düzenlemesi için Gerekli Evraklar

Gerek kara yolu üzerinden gerekse de gemiler yardımıyla deniz yolu üzerinden Gabon’a göndermek istediğiniz ihracat yüklemeleri için BIETC sertifikasına sahip olmalısınız. BIETC sertifikası için de çeşitli evraklar gereklidir. Buna göre;

  • Konşimento,

  • Mal faturası,

  • Gümrük beyannamesi,

  • Navlun faturası

gibi evraklar ile BIETC sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Gabon için ihracat yükleme yapmadan önce gerekli BIETC sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Bu belgeye sahip olmayan firmaların ihracat yüklemeleri üzerinden cezai işlemler uygulanabilir ve yük geri gönderilebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına gerekli BIETC sertifikasının düzenlenmesi için gerekli evraklarınız ile birlikte firmamıza başvurunuzu yapabilirsiniz. Alanında uzman ve ilgili ekip arkadaşlarımız ihtiyacınıza uygun yükleme sertifikalarını tarafınıza ulaştıracaktır. Bu sayede ihracat yüklemelerinin karşı tarafa geçme noktasında her türlü engeli de ortadan kaldırırsınız.

Önceki Gabon bildirgemiz ve detaylarına ulaşmak için;

Gabon BIETC Sertifikası (BIC & BIETC)

Comments are disabled.