Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI – Yükleme Belgesi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI

011/18 referans ile çıkarılan bakanlık kararına istinaden Demokratik Kongo Cumhuriyeti ’ne yapılan tüm yüklemeler FERI sertifikasına sahip olmak zorundadır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ’ne yapılan yüklemelerin büyük çoğunluğu Kinshasa ve Matadi limanları üzerinden gerçekleşmektedir. Bunun yanında ülke doğusunda yer alan şehirler ithalatlarını genellikle Dar es Salaam (Tanzania) ve Mombasa (Kenya) limanları üzerinden sağlamaktadırlar. Bu yüklemeler için ayrıca ECTN sertifikasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Sadece Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI sertifikası düzenlemesi yeterli olacaktır.

FERI olmaması durumunda FERI ücreti varış noktasında ödenir ve navlun bedelinin üzerinden %20 oranında ceza ödenir. (409/021 – 23th March 1992)

Sektördeki tecrübesi ve çözüm odaklı yaklaşımı ile “SCK Temsilcilik” Madagaskar FERI yükleme sertifikalarının düzenlemesinde de tarafınıza yardımcı olmaktadır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

FERI sertifikası düzenlenmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir.

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir. Onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • Başvuru formu

Sertifika düzenlemesi için herhangi bir ilave gereksinim var mıdır?

FXI dökümanı GUICE tarafından sağlanan ve ithalatçılara beyanname açılırken verilen bir numaradır. Bu sayede FXI numarasının girilmesi sistemin doğru çalışmasını ve çapraz kontrolü mümkün sağlıyor, varış limanında gecikmeleri ve dolaylı masrafları önlüyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinde bir sorun olmaması durumda tarafımıza iletilmesine istinaden Demokratik Kongo FERI sertifika taslağı genellikle aynı gün içerisinde düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Matadi ’deki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Önemli

İhracatçı firmalar, gemi Demokratik Kongo Cumhuriyeti karasularına girmeden 5 gün öncesine kadar FERI belgesini düzenlemiş olmalıdır. Bu süre gemi manifestoları ile takip edilip malınızın varış limanında gecikmeye uğramaması ve cezai duruma tabii tutulmaması için oldukça önemlidir. Başvurunuzun gemi kalkışından hemen sonra yapılmasını tavsiye ediyoruz.

FERI numarasını ancak ödemesi yapılmış ve onaylanmış sertifikalarda görebiliyoruz. Bazı akreditiflerde şart koşulduğu için tüm FERI numaralarının konşimento üzerine yazılmasını tavsiye ederiz.