Demokratik Kongo – FERI Belgesi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, ithal edilen tüm malların, Navlun Sertifikası olarak da bilinen bir FERI (Fiche Électronique de Renseignement à L’ımportation) sertifikasına sahip olmasını gerektirir. Bu sertifika, gerekli belgeleri göndererek elde edilebilir veya formu kendiniz doldurmanız yeterlidir. SCK Temsilcilik, sektörde 20 yılı aşkın deneyime sahip FERI sertifikalarını almak için resmi temsilcidir. Ayrıca, Varış Belgesi (A.D. olarak da bilinir) kara yolu ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne gelen gönderiler için gereklidir. Daha fazla bilgi almak ve bu sertifikaları doğru bir şekilde almak için SCK Temsilciliğine başvurun.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC), Orta Afrika’da bulunan bir ülkedir. Kuzeyde Orta Afrika Cumhuriyeti, kuzeydoğuda Güney Sudan, doğuda Uganda, Ruanda, Burundi ve Tanzanya, güneyde Zambiya ve Angola, batıda Kongo Cumhuriyeti ve kuzeybatıda Atlantik Okyanusu ile sınırlanmıştır. Başkent ve en büyük şehir Kinşasa’dır. Resmi dil Fransızcadır ve nüfusu 86 milyon civarındadır. DRC, geleneksel müzik, dans ve sanat dahil olmak üzere zengin kültürel mirasıyla tanınır.

Ülke doğusunda yer alan şehirler ithalatlarını genellikle Dar es Salaam (Tanzania) ve Mombasa (Kenya) limanları üzerinden sağlamaktadırlar. Bu yüklemeler için ayrıca ECTN sertifikasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Sadece Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI sertifikası düzenlemesi yeterli olacaktır.

FERI olmaması durumunda FERI ücreti varış noktasında ödenir ve navlun bedelinin üzerinden %20 oranında ceza ödenir. (409/021 – 23th March 1992)

Sektördeki tecrübesi ve çözüm odaklı yaklaşımı ile “SCK Temsilcilik” Madagaskar FERI yükleme sertifikalarının düzenlemesinde de tarafınıza yardımcı olmaktadır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

FERI sertifikası düzenlenmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir.

 • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir. Onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
 • Mal Faturası
 • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
 • Başvuru formu

Sertifika düzenlemesi için herhangi bir ilave gereksinim var mıdır?

FXI dökümanı GUICE tarafından sağlanan ve ithalatçılara beyanname açılırken verilen bir numaradır. Bu sayede FXI numarasının girilmesi sistemin doğru çalışmasını ve çapraz kontrolü mümkün sağlıyor, varış limanında gecikmeleri ve dolaylı masrafları önlüyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinde bir sorun olmaması durumda tarafımıza iletilmesine istinaden Demokratik Kongo FERI sertifika taslağı genellikle aynı gün içerisinde düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Matadi ’deki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

FERI nedir?

Fiche Électronique des Renseignements a l’Importation’ın kısaltması olan FERI, CTN olarak da bilinen bir yükleme belgesinin başka bir adıdır.

Hindistan’dan Matadi’ye ihraç edilen bir çay sevkiyatı için FERI alabilir miyim?

Evet. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne çay ihracatı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Gerekli evraklarınız varsa FERI sertifikaları bizden temin edilebilir.

FERI ve ECTN sertifikaları arasındaki fark nedir?

İkisi de aynı tür sertifikadır. FERI, Kongo Demokratik Cumhuriyeti yetkililerinin her deniz nakliyatından talep ettikleri belge için verdikleri bir sertifika adıdır. Farklı ülke yetkilileri sertifikaları kendi yöntemleriyle adlandırırlar.

Prosedürler Kongo Cumhuriyeti ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında farklı mıdır?

Evet, ikisi farklı ülkeler ve sistemleri farklı.

FXI numarası nedir? ECTN için gerekli mi?

GICHE belgesinde, FXI numarasını belgenin sol üst tarafında bulabilirsiniz. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bir FERI sertifikasına başvurmak için bir FXI numaranızın olması gerekir. D.R. Kongo’ya ihracatçı isenız, ithalatçınızdan GICHE evrakları için bir başvuru göndermesini isteyebilirsiniz.

Farklı gönderiler için aynı FERI numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, FERI benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi FERI numarasına ihtiyacı vardır.

Önemli

İhracatçı firmalar, gemi Demokratik Kongo Cumhuriyeti karasularına girmeden 5 gün öncesine kadar FERI belgesini düzenlemiş olmalıdır. Bu süre gemi manifestoları ile takip edilip malınızın varış limanında gecikmeye uğramaması ve cezai duruma tabii tutulmaması için oldukça önemlidir. Başvurunuzun gemi kalkışından hemen sonra yapılmasını tavsiye ediyoruz.

FERI numarasını ancak ödemesi yapılmış ve onaylanmış sertifikalarda görebiliyoruz. Bazı akreditiflerde şart koşulduğu için tüm FERI numaralarının konşimento üzerine yazılmasını tavsiye ederiz.

Demokratik Kongo – Varış Bildirisi

İngilizcesi Certificate of Destination, daha yaygın bilinen ismi Fransızca “Attestation de Destination” ifadesinin kısaltılmış hali, AD dökümanı olarak da bilinir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne varışı deniz yoluyla olmayan yüklemelerde kara yolu gümrüklerinde kullanılan bir sertifikadır.

Eğer yükünüzün varış limanı Demokratik Kongo Cumhuriyeti dışındaysa, örneğin Dar Es Salaam veya Mombasa limanlarını tercih ettiyseniz Certificate of Destination, yani AD sertifikasına ihtiyacınız vardır.

AD belgesi için ihtiyacınız olan belgeler:

 • FERI sertifikası (Bu sertifikayı da bizden alabilirsiniz)
 • Konşimento
 • Mal faturası
 • Çeki listesi
 • Navlun faturası (Eğer mal faturasında navlun bedeli belirtilmişse gerek yok)

Ekibimizle iletişime geçerek en kısa sürede bu belgeye sahip olabilirsiniz.

Feri yükleme belgesi için gerekli belgeler

İhracatçılarımızın işlerini daha kolay ve eksiksiz yapabilmeleri için kendilerinden aşağıdaki bilgiler beklenmektedir. Bütün bu bilgileri daha organize ve eksiksik tamamlayabilmek için Linkteki dökümanı indirip doldurduktan sonra bize gönderiniz. Dosya adının sonuna BL numarasını eklemeyi unutmayınız.

OGEFREM_FERI_Application_Form.xls 

Bu excel dökümanında doldurulması zorunlu alanlar aşağıdaki gibidir.

Buı excel formunu sizden istememizin sebebi, sertifika hazırlama sürecindeki hataları en aza indirgemektir.

 • İhracatçı ad, adres, faks, telefon bilgileri
 • İthalatçı ad, adres, e-mail bilgileri
 • Sertifika talebinde bulunan firmanın adı
 • Taranmış konşimento kopyası
 • Gemi adı, sefer no.su, yükleme/boşaltma limanları, gemi kalkış tarihi/tahmini varış tarihi
 • Gerekirse IMO sınıfı
 • Mal tanımı
 • Malın menşei
 • Kap adedi
 • Malın Hacmi, net ve brüt ağırlığı
 • Taşıma şekli (fob,cif..)
 • Malın FOB değeri, baz deniz navlun tutarı, navlun ilaveleri(BAF, CAF, congestion vb) ve sigorta bedelinin EURO yada USD olarak değeri
 • Navlunun ödeme biçimi (prepaid, collect)

OGEFREM_FERI_Application_Form.xls Formu doldururken sorularınız olursa lüten çekinmeyin bizi arayın.

Comments are disabled.