fbpx

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI – Yükleme Belgesi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI (Fische Electronique de Renseignement à I’importation) ithal edilen ürünlerin gümrüklenebilmesi için gerekli bir belgedir. 011/18 sayılı kararla 11 Nisan 2011 senesinde yürürlülüğe girdi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI sertifikası için prosedür

FERI aşağıdaki evraklar ile düzenlenebilir:

  • Konşimentonun orijinal kopyası
  • Mal faturası
  • Navlun faturası
  • Başvuru formu

FXI Nedir?

FXI dökümanı GUICE tarafından sağlanan ve ithalatçılara beyanname açılırken verilen bir numaradır. Bu sayede FXI numarasının girilmesi sistemin doğru çalışmasını ve çapraz kontrolü mümkün sağlıyor, varış limanında gecikmeleri ve dolaylı masrafları önlüyor.

Uygulamalar

İhracatçı firmalar, gemi Demokratik Kongo karasularına girmeden 5 gün öncesine kadar FERI belgesini onaylatmalıdır. Bu süre gemi manifestoları ile takip edilip malınızın gecikmeye uğramaması için oldukça önemlidir. Başvurunuzun gemi kalkışından hemen sonra yapılmasını tavsiye ediyoruz.

FERI numarasını ancak ödemesi yapılmış ve onaylanmış sertifikalarda görebiliyoruz. Bazı akreditiflerde şart koşulduğu gibi acente olarak tüm FERI numaralarının konşimento üzerine yazılmasını tavsiye ederiz.

FERI olmaması durumunda FERI ücreti varış noktasında ödenir ve navlun bedelinin üzerinden %20 oranında ceza ödenir. (409/021 – 23th March 1992)

Doğu Afrika üzerinden yapılan yüklemelerde (Lubumbashi gibi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusundaki şehirlerde sık karşılaşılan bir durum) FERI sertifikası aynı şekilde zorunludur.

 

Hakkımızda:

 

SCK Temsilcilik 2001 senesinde Angola yükleme sertifikası düzenlemek için kuruldu. Bugün birçok Batı Afrika ülkesindeki taşımacılar konseyinin Türkiye’de yetkili tek acentesi olmanın gururunu taşıyoruz. Afrika’da 19 ülkeye ihraç edilen malzemelerin yükleme sertifikalarını düzenliyoruz. Yükleme belgesi ile eş anlamlı kullanılan SCK belgesini Türkiye’de düzenlemeye yetkili acenteyiz. BSC, ECTN, FERI, BIETC gibi farklı isimlerle anılan yükleme belgesi alıcınızın yükü gümrükten sorunsuz bir şekilde alması için gereklidir.

Tecrübemiz ve acente ağımızla, konusunda uzman personelimiz size yardım etmeye hazırdır. Sertifika düzenlemesi için gerekli bilgiler ana sayfada ilgili ülke bayrağı altında bulunabilir.

Sertifika Alırken Gerekli Evraklar Dışında, Yetkili Acente Haricinde Evrak Paylaşmayın.

SCK Temsilcilik 2001 senesinde kurulurken yalnız yükleme sertifikası düzenleme amacı vardı. Zaman içinde sahip olduğumuz uzmanlık dış ticaret danışmanlığı, uluslararası taşımacılık gibi sektörler için cazibe yaratsa da farklı iş yapmama sebebimiz çıkar çatışmalarından kaçınmaktır.

Evrak gizliliğine dikkat edin.

Şuan Afrika’da yükleme sertifikası zorunluluğu olan 19 ülkenin 19’u da yükleme belgesi için konşimento, navlun faturası ve mal faturası zorunlu tutuyor. Buna ek olarak gümrük beyannamesi veya farklı belgeler isteyen ülkeler de mevcut. Müşteri bilgisi, ürünlerin satış fiyatları gibi kıymetli bilgilerin her koşulda gizli tutulması, çalışanlarımıza dahi kısıtlı erişim verilmesi büyük bir önem taşır. Bu noktada yükleyicilerin haklarını savunmak üzere Afrika ülkelerinin ilgili konseyleri ağır maddeler içerek sözleşmeleri acentesine imzalatır.

Bir ayağı yurt dışında olan yüklemelerde bölgemiz dışındaki firmalarla çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Bu noktada bize ulaşarak evrak göndereceğiniz firmanın yetkili acente olup olmadığını öğrenebilirsiniz.