Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI – Yükleme Belgesi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bayrağı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bayrağı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI (Fische Electronique de Renseignement à I’importation) ithal edilen ürünlerin gümrüklenebilmesi için gerekli bir belgedir. 011/18 sayılı kararla 11 Nisan 2011 senesinde yürürlülüğe girdi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI sertifikası için prosedür

FERI aşağıdaki evraklar ile düzenlenebilir:

  • Konşimentonun orijinal kopyası
  • Mal faturası
  • Navlun faturası
  • Başvuru formu

FXI Nedir?

FXI dökümanı GUICE tarafından sağlanan ve ithalatçılara beyanname açılırken verilen bir numaradır. Bu sayede FXI numarasının girilmesi sistemin doğru çalışmasını ve çapraz kontrolü mümkün sağlıyor, varış limanında gecikmeleri ve dolaylı masrafları önlüyor.

Uygulamalar

İhracatçı firmalar, gemi Demokratik Kongo karasularına girmeden 5 gün öncesine kadar FERI belgesini onaylatmalıdır. Bu süre gemi manifestoları ile takip edilip malınızın gecikmeye uğramaması için oldukça önemlidir. Başvurunuzun gemi kalkışından hemen sonra yapılmasını tavsiye ediyoruz.

FERI numarasını ancak ödemesi yapılmış ve onaylanmış sertifikalarda görebiliyoruz. Bazı akreditiflerde şart koşulduğu gibi acente olarak tüm FERI numaralarının konşimento üzerine yazılmasını tavsiye ederiz.

FERI olmaması durumunda FERI ücreti varış noktasında ödenir ve navlun bedelinin üzerinden %20 oranında ceza ödenir. (409/021 – 23th March 1992)

Doğu Afrika üzerinden yapılan yüklemelerde (Lubumbashi gibi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusundaki şehirlerde sık karşılaşılan bir durum) FERI sertifikası aynı şekilde zorunludur.