Ekvator Ginesi ECTN Sertifikası

BSC olarak da bilinen ECTN, Ekvator Ginesi’ne yapılacak herhangi bir sevkiyat için alınması ve ibraz edilmesi gereken bir belgedir. Bu gereklilik, Ekvator Ginesi Gümrük Memurları tarafından 2000 yılında uygulamaya konmuştur. ECTN’nin sunulmaması ciddi sonuçlara ve büyük para cezalarına neden olabilir.

Ekvator Ginesi, Orta Afrika’da bulunan bir ülkedir. Kuzeyde Kamerun, doğuda ve güneyde Gabon ve batıda Gine Körfezi ile sınırları çevrilidir. Başkent ve en büyük şehir Malabo’dur ve resmi diller ispanyolca ve Fransızcadır. Nüfusu 1,3 milyon civarındadır. Ekvator Ginesi, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı kültürlere sahiptir.

ECTN (Elektronik Kargo Takip Notu), Ekvator Ginesi hükümeti tarafından yüklemelerin ülke içindeki ve dışındaki hareketini izlemek için kullanılan bir sistemdir. ECTN sistemi, gümrükleme sürecini kolaylaştırmak ve ülkenin liman ve havaalanlarının verimliliğini artırmak için devreye girmiştir. Ekvator Ginesi’ne veya Ekvator Ginesi’nden yapılan tüm gönderilere, kargo hakkında ağırlığı, değeri ve varış yeri gibi bilgiler sağlayan elektronik bir belge olan bir ECTN eşlik etmesini gerektirir.

Sertifika düzenlemesi yapılmadan varış sağlayan yüklemeler ilgili ülke limanında cezai bedele tabii tutulmaktadır. “SCK Temsilcilik”, Ekvator Ginesi’ne yapılan yüklemelerinizde sertifika düzenlemesi için hizmetinizdedir.

Sektördeki tecrübesi ve çözüm odaklı yaklaşımı ile “SCK Temsilcilik” Ekvator Ginesi ECTN yükleme sertifikalarının düzenlemesinde de tarafınıza yardımcı olmaktadır.

Ekvator Ginesi ECTN Sertifikasını nasıl alabilirsiniz?

ECTN sertifikası başvurusunda aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekir:

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir. Onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • İhracat Gümrük Beyannamesi (cross-trade değilse tüm detayları aynı olmalıdır)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com e-posta adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde değişiklik yapılamamaktadır.

Ekvator Ginesi’ne diplomatik, ticari veya kişisel amaçlarla ithal edilen her gönderinin kanunen ECTN (Elektronik Kargo Takip Notu) olarak bilinen bir yükleme sertifikasına sahip olması gerekmektedir.

ECTN sertifikası, gönderici, alıcı veya forwarder tarafından yetkili temsilciden alınmalıdır.

Daha fazla bilgi ve belge örnekleri için lütfen sck@scktr.com adresinden ekibimizle iletişime geçin.

Farklı gönderiler için aynı ECTN sertifikası kullanabilir miyim? 

Hayır, her bir ECTN sertifikası benzersizdir ve yalnızca bir gönderi için kullanılabilir. Her gönderinin kendisine ait doğrulanmış bir ECTN sertifikası olmalıdır.

Comments are disabled.