fbpx

Libya – ECTN Numarası ve Evrağı

Libya Bayrağı

Libya Bayrağı

1 Ocak 2021 İtibariyle Libya ECTN zorunluluğu getirilmiştir. ECTN numaranızı ve belgenizi SCK Temsilcilik’ten alabilirsiniz.

Libya Yüklemeleri için (ECTN) Kargo Takip Numarası Alınması Gerekmektedir

Libya Maliye Bakanlığı adına Libya gümrük ofisi; ithalatçı, ihracatçı, gemicilik işletlemeleri, taşıyıcı firmaları, gemicilik acentelerini ve Libya limanlarını kullanan herkesi 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle ECTN uygulamasının başlayacağı konusunda bilgilendirir.

Libya Gümrük Otoritesi Teknik Partneri SCK Temsilcilik

Libya gümrük otoritesi Libya limanlarından giriş yapacak bütün ürünler için ECTN gerekli olacağını ve SCK temsilcilik ve Dış ticaretin buna bağlı olarak gereken bilgileri toplayıp verileri platforma giriş yapacağını ve bilgileri onaylayacağını bildirir.

ECTN sistemi Hakkında

  • Libya limanlarında ürünün çekilebilmesi için yetkili acenteden ECTN belgesi alınması gerekmektedir.
  • ECTN belgesi yükleme limanından alınmalıdır.
  • ECTN belgesi olmadan hiçbir ürün gemiye yüklenemeyecektir.
  • ECTN numarası konşimento üzerinde yazmalıdır.
  • ECTN belgesi olmadan ürünlerin Libya limanların ülke içine girmesi engellenecektir.

ECTN belgesi için gerekli evraklar yükleme şekline ve mal cinsinde göre değişmektedir. Bu sebeple lütfen konşimentonuz ve mal faturanızla başvuru yapınız. Gerekli evrak listesi belgelerinize göre bildirilecektir.

ECTN numarası ne kadar sürede çıkıyor?

Libya ECTN onaylamalarının tamamı İstanbul ofisimizde yapıldığı için evraklar ve ödeme tamamlandıktan sonra yoğunluğa bağlı olarak 1 -2 saat sürüyor. Ancak gereken evrak listesi kalabalık olduğu için ve Libya’da transit sürenin kısa olması sebebiyle ECTN başvurusunun çok hızlı yapılması gerekmektedir.