Libya – ECTN Numarası ve Evrağı

Libya Maliye Bakanlığı’nın gümrük otoriteleri aracılığıyla yayınladığı 9310/4122 referanslı karar sonucunda ülkeye yapılan tüm yüklemeler için ECTN sertifikası düzenleme zorunluluğu getirilmiştir.

Bu ülkenin ECTN prosedürü geçici süreyle askıya alındı.

Libya, Kuzey Afrika’da bulunan bir ülkedir. Doğuda Mısır, güneydoğuda Sudan, güneyde Çad ve Nijer, batıda Cezayir ve Tunus ile sınırlanmıştır. Ayrıca kuzeyde Akdeniz boyunca bir sahil şeridine sahiptir. Başkent ve en büyük şehir Trablus’tur ve resmi dil Arapça’dır. Nüfusu 6,8 milyon civarındadır. Libya, antik tarih ve Leptis Magna ve Cyrene gibi anıtlar da dahil olmak üzere zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Libya’ya gönderilen tüm mallar için, 2021 yılına kadar geçerli bir ECTN gerektiriyordu. Ancak, bu süreç bir sonraki duyuruya kadar beklemeye alınmıştır.

1 Ocak 2021 tarihi itibariyle Libya karasularına gerçekleştirilen tüm ithalatlar ECTN sertifikasına sahip olmalıdır.

“SCK Temsilcilik”, Libya Gümrük Müdürlüğü’nün ECTN için yetkili partneridir ve tüm dünyada sadece SCK Temsilciliğin atadığı yetkili acenteler vardır. Türkiye ve Orta Doğu bölgesi için SCK Temsilcilik tek yetkili acentedir.

ECTN referansı yükleme öncesi alınmalıdır. İlgili referansa sahip olmadan hat şirketleri gemi yüklemesine izin vermemektedir. ECTN sertifikası düzenlenmeyen ithalatlar için ülke gümrüklerinden geçiş izni verilmemektedir. Konşimento üzerinde ayrıca belirtilmesi gerekmektedir.

Libya ECTN Sertifikası ’nı nasıl alabilirsiniz?

Libya ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir.)
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • Gümrük Beyannamesi
  • Menşe Şahadetnamesi (İhracatçı aracılığıyla ticaret odası tarafından onaylanmış olmalıdır.)
  • Ticari Sicil Kayıt Belgesi (Libya’da bulunan ithalatçıya ait olmalıdır.)
  • Bulk yüklemeler için VGM (Doğrulanmış Brüt Ağırlık) belgesi
  • RO/RO yüklemeler için otomobil verileri (Üretim tarihi, şasi numarası ve ağırlık bilgisini içermelidir)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait [email protected] adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Libya ECTN sertifika onayı ne kadar sürer?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Libya ECTN sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Bamako ’da bulunan merkez tarafından yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır. Diğer ülkelere istinaden daha fazla belge istenmesi ve yük varışlarının daha kısa sürede gerçekleşmesinden dolayı sertifika işlemlerinin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Sertifika düzenlemesi için herhangi bir ilave gereksinim var mıdır?

Yukarıda belirtilmiş olduğu gibi aşağıdaki şartların onay sürecinin tamamlanabilmesi için yerine getirilmesi gerekmektedir.

Menşe şahadetnamesi, sertifika işlemlerinin tamamlanabilmesi için  ihracatçı aracılığıyla ticaret odası tarafından onaylanmış görüntüsü ibraz edilmelidir.

Ticari sicil kayıt belgesi, Libya’da bulunan ithalatçı istatistik kodunu belirtir ve geçerlilik süresinin güncel olması gereklidir.

VGM belgesi, dökme (bulk) yüklemeler için doğrulanmış brüt ağırlık detayını içermelidir.

Otomobil verileri, RO/RO yüklemeler için üretim tarihi, şasi numarası ve ağırlık bilgisini içermelidir.

Belirtilen gerekliliklerin sağlanamaması durumunda sertifika onayı gerçekleştirilememektedir.

Comments are disabled.