MISIR ACID

Mısır Arap Cumhuriyeti (Arab Republic of Egypt) ’ne gerçekleştirilecek ihracatlar için zorunlu olan ACID işlemlerinizi SCK Temsilcilik’ten yapabilirsiniz. 1 Nisan 2021 tarihinde çıkarılan bakanlık kararına istinaden Mısır’a yapılan tüm yüklemelerde, ihracatçı ACID numarası ile birlikte işleme ait belgelerin sisteme aktivasyonunu yapmak zorundadır.

ACID, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali  ‘Advance Cargo Information Declaration‘ olarak kullanılır.

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

Mısır Arap Cumhuriyeti ACID sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

Mısır ACID sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento 
  • Mal Faturası 
  • Mal Faturasının excel formatı
  • Çeki Listesi
  • Menşe Şahadetnamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır. Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Sistemdeki döküman değişikliği ithalatın herhangi bir adımında yapılabilir. 

Mısır sistemi direkt olarak taslak ya da sertifika vermemekte olup, ilgili evrakların sisteme yüklenmesiyle sonuçlanır.

ACID sertifika onayı ne kadar sürer?

Mısır Arap Cumhuriyeti için ACID onayları evrakların eksiksiz olması durumunda birkaç gün sürmektedir. Ancak evrakların eksiksiz ve birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Ayrıca, Mısır otoritesi hafta sonu hizmet vermemektedir.

ACID onay süreci nasıl işlemektedir?

Mısır sertifika süreci birkaç farklı aşamadan oluşur.

Mısır ACID sertifika sürecinde ilgili otoritenin arayüzü kullanılır. Bu arayüzün kullanılmasının her adımını biz sizler için gerçekleştiriyoruz. Öncelikle arayüzde şirket bilgileriniz ile hesap oluşturarak sizin adınıza işlemlerinizi hesabınız üzerinden tamamlıyoruz. Arayüzde bakiye oluşturulup hesabınız onaya sunulur.

Hesabınızın Mısır otoritesi tarafından onaylanmasının ardından sizlere vereceğimiz Mısır sisteminde bulunan ID numaranızı alıcınız ile paylaşmanız gerekmetedir.

Alıcınız verilen şirket ID numarası ile Mısır’dan temin ettiği ACID numarasını evraklar üzerine not etmektedir. Bu süreçte evrakların eksiksiz ve birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir.

ACID numarası temin edildikten sonra belirtilen evraklar sisteme yüklenir ve onay beklenir. Onay sağlandıktan sonra işleminiz, evrakların sisteme yüklenmesiyle sonuçlanır.

Evraklar arasında değer farkı gibi uyuşmazlıklar bulunsa da işlem onaylanabilir mi?

ACID numarası ve başvuruda kullanılan belgeler arasında herhangi bir uyumsuzluk bulunmaması gerekmektedir. Evrakların uyumsuzluğu söz konusu olduğunda sistem belgelerin aktarılmasını onaylamamaktadır.

ACID numarası iki farklı gönderim için kullanılabilir mi? Bir sonra yapılacak ihracat için yeni ACID numarası alınması gerekiyor mu?

Bir sonraki işleminizde tekrar numara almanız gerekmektedir. Her ACID numarası tek bir konşimento ve onun evrakları için geçerlidir.