Mısır ACID Numarası

Mısır’a mal göndermek istiyorsanız, bir ACID (Advance Cargo Information Declaration) numarası almanız gerekir. Bu aynı zamanda Elektronik Kargo Takip Notu (ECTN) olarak da bilinir. ACID numarası almak için belirli belgeleri sağlamanız gerekir. Bu belgeleri PDF formatında SCK Temsilciliğine göndermeniz yeterlidir, gerisini biz hallederiz. Tüm belgelerin doğru ve uyumlu olması koşuluyla işlem genellikle birkaç gün sürer. ACID numarasının yalnızca tek bir konşimento ve ilgili belgeler için geçerli olduğunu unutmayın, bu nedenle her gönderi için yeni bir ACID numarası almanız gerekir.

Mısır, batıda Libya, güneyde Sudan, doğuda İsrail ve Gazze Şeridi ile sınırlanan Kuzey Afrika’da bulunan bir ülkedir. Başkent ve en büyük şehir Kahire’dir. Resmi dil Arapçadır ve nüfusu 100 milyon civarındadır. Mısır, antik tarih ve Piramitler ve Sfenks gibi anıtların yanı sıra çeşitli bir modern kültür de dahil olmak üzere zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

ACID (Advance Cargo Information Declaration) numarası BSC, BESC veya CTN sertifikası olarak da bilinen bir yükleme belgesi olarak Mısır’a yapılan tüm gönderiler için bir gerekliliktir. ACID evrakları sunulmazsa ciddi sonuçlar ve oldukça büyük ceza ücretleri olabilir. Mısır hükümeti, ülkenin limanında düzeni ve güvenliği sağlamak için ACID numarasını zorunlu kılıyor.

Mısır ACID

1 Nisan 2021 tarihinde çıkarılan bakanlık kararına istinaden Mısır’a yapılan tüm yüklemelerde, ihracatçı ACID numarası ile birlikte işleme ait belgelerin sisteme aktivasyonunu yapmak zorundadır.

ACID, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali  ‘Advance Cargo Information Declaration‘ olarak kullanılır.

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

Mısır Arap Cumhuriyeti ACID sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

Mısır ACID sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal Faturası
  • Mal Faturasının excel formatı
  • Çeki Listesi
  • Menşe Şahadetnamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır. Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Sistemdeki döküman değişikliği ithalatın herhangi bir adımında yapılabilir.

Mısır sistemi direkt olarak taslak ya da sertifika vermemekte olup, ilgili evrakların sisteme yüklenmesiyle sonuçlanır.

ACID sertifika onayı ne kadar sürer?

Mısır Arap Cumhuriyeti için ACID onayları evrakların eksiksiz olması durumunda birkaç gün sürmektedir. Ancak evrakların eksiksiz ve birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Ayrıca, Mısır otoritesi hafta sonu hizmet vermemektedir.

ACID onay süreci nasıl işlemektedir?

Mısır sertifika süreci birkaç farklı aşamadan oluşur.

Mısır ACID sertifika sürecinde ilgili otoritenin arayüzü kullanılır. Bu arayüzün kullanılmasının her adımını biz sizler için gerçekleştiriyoruz. Öncelikle arayüzde şirket bilgileriniz ile hesap oluşturarak sizin adınıza işlemlerinizi hesabınız üzerinden tamamlıyoruz. Arayüzde bakiye oluşturulup hesabınız onaya sunulur.

Hesabınızın Mısır otoritesi tarafından onaylanmasının ardından sizlere vereceğimiz Mısır sisteminde bulunan ID numaranızı alıcınız ile paylaşmanız gerekmektedir.

Alıcınız verilen şirket ID numarası ile Mısır’dan temin ettiği ACID numarasını evraklar üzerine not etmektedir. Bu süreçte evrakların eksiksiz ve birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir.

ACID numarası temin edildikten sonra belirtilen evraklar sisteme yüklenir ve onay beklenir. Onay sağlandıktan sonra işleminiz, evrakların sisteme yüklenmesiyle sonuçlanır.

Evraklar arasında değer farkı gibi uyuşmazlıklar bulunsa da işlem onaylanabilir mi?

ACID numarası ve başvuruda kullanılan belgeler arasında herhangi bir uyumsuzluk bulunmaması gerekmektedir. Evrakların uyumsuzluğu söz konusu olduğunda sistem belgelerin aktarılmasını onaylamamaktadır.

ACID numarası iki farklı gönderim için kullanılabilir mi? Bir sonra yapılacak ihracat için yeni ACID numarası alınması gerekiyor mu?

Bir sonraki işleminizde tekrar numara almanız gerekmektedir. Her ACID numarası tek bir konşimento ve onun evrakları için geçerlidir.

Comments are disabled.