fbpx

Benin – BESC Sertifikası

Benin BESC Sertifikası

Benin BESC Belgesi ve Sertifikası

Benin – BESC Sertifikası

Benin BESC belgesi ile ilgili bilgileri aşağıda dikkatinize sunarız. Lütfen bu yazımızda paylaştığımız bilgileri dikkate alarak Cotonou limanı için işlemlerinizi gerçekleştiriniz.

Benin BESC Sertifikası nedir?

28 Aralık 2006 yılında çıkanN°2006/060 of 28 of December 2006 and Arrêté Ministériel 2006, N° 038/MDCTTPU-PR/DC/SG/CTTM/CNCB/SA  bakanlık kararına istinaden Benin’e yapılan tüm yüklemeler BESC sertifikasına sahip olmak zorundadır. BESC belgesi (ECTN olarak da anılır) almak zorunlu olsa da numarasının konşimento üzerinde belirtilmesine gerek yoktur.

BESC kelimesi bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca kökenli bir kelimedir ve Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC belge/sertifikasını kullanmaktadır

İngilizce anlamı ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu‘dur.

BESC Sertifikasını nasıl alabilirsiniz?

BESC ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  1. Mal faturası
  2. Navlun faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  3. Konşimento

Benin BESC onaylanması ne kadar sürer?

Benin sertifikası düzenlendikten sonra oluşturulan taslağın kontrol edilip onaya sunulması gerekir. Genellikle birkaç gün içinde onayı beklense de bir hafta gibi düşünerek işlemlere başlamakta varda vardır.

Eğer yüklemeniz Benin’den transit geçiyorsa BESC evrağı almanız gerekmektedir. Bu durumda Nijer’e Benin üzerinden giden bir yüklemenizde hem Nijer hem Benin sertifikası alınması gerekiyor. Benin üzerinden en çok transit yüklemenin gittiği ülkelerdeki sertifika prosedürü için ilgili ülkelerin ismine tıklayabilirsiniz:

Nijer, Burkina Faso

Benin Ülkesi Hangi Liman ile BESC Kabul Eder?

Cotonou ana ve tek limandır. Benin ülkesinin deniz ticareti bu limanda gerçekleşmektedir. Yapacağınız yüklemelerin varış noktası deniz yolu aracılığı ile ise Port of Destination: Cotonou olarak geçerlilik gösterir.

BESC neden gereklidir?

BESC Belgesi yapacağınız ihracatın karşı gümrük tarafından sorunsuz bir şekilde çekilmesini sağlar.

Gerekliliğini ihracat yaptığınız Batı Afrika ülkesi konseyleri belirlemiş olup bu işlemler için yetkili acentelik gerekmektedir.

SCK Temsilcilik Batı Afrika ülkelerinin Türkiyede bulunan tek yetkili acentesidir.

Önemli Duyuru

Benin yetkililerinden aldığımız son bilgiye göre, konteyner içindeki araçların kargo türünün ”Konteyner” olması gerektiğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Bu sadece konteyner içinde olan araçlar için, yani konteyner numaralarının dökümanlarda açıkça belirtildiği durumlarda geçerlidir.

Lütfen bu durumlarda araçların şasi numaralarının ”goods description (malların tanımı)” kısmına eklendiğinden emin olunuz.

Tabii ki konteynerlere yüklenmeyen araçlar için, ”RoRo” kargo türü seçilmelidir.

Sorumluluk

Zorunlu olan bu sertifikayı almaz iseniz karşı tarafa yükü indiremez, gümrükten geçiremez, teslim edemezsiniz. İthalatçı ürünleri karşı taraftan çekemeyeceği için mevcutta bulunan ticaret anlaşmanız ya da ilişkiniz bitebilir.

Bunun akabinde mevcutta gerekli sertifikayı isteyen ülkelerde geminiz limanda bekletilecek olup demuraja maruz bırakılacağınızı da aktarmamız gerek.

ECTN / BESC evrağını almak yükleyicinin sorumluluğundadır. Sertifikasız taşımalarda Cotonou’da yükleme için cezai işlem uygulanır.