Benin – BESC Sertifikası

Benin bayrağı

Benin bayrağı

Benin ECTN belgesi ile ilgili bilgileri aşağıda dikkatinize sunarız. Lütfen bu yazımızda paylaştığımız bilgileri dikkate alarak Cotonou limanı için işlemlerinizi gerçekleştiriniz.

Benin ECTN Sertifikası nedir?

28 Aralık 2006 yılında çıkarılan N°2006/060 of 28 of December 2006 ve Arrêté Ministériel 2006, N° 038/MDCTTPU-PR/DC/SG/CTTM/CNCB/SA  bakanlık kararına istinaden Benin ’e yapılan tüm yüklemeler ECTN sertifikasına sahip olmak zorundadır. ECTN belgesi (BESC olarak da anılır) almak zorunlu olsa da numarasının konşimento üzerinde belirtilmesine gerek yoktur.

BESC kelimesi bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu‘dur.

Başvuru yapın

Benin ECTN Sertifikasını nasıl alabilirsiniz?

ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  • Gümrük beyannamesi
  • Çeki listesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Benin ECTN sertifikasının onaylanması ne kadar sürer?

Benin sertifikası düzenlendikten sonra oluşturulan taslağın kontrol edilip onaya sunulması gerekir. Genellikle birkaç gün içinde onayı beklenilse de bir hafta gibi düşünülerek işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yüklememiz Benin üzerinden başka bir ülkeye gidiyorsa ECTN sertifikası düzenlemeli miyiz?

Eğer yüklemeniz Benin ’den transit olarak başka bir ülkeye geçiyorsa ECTN evrakı almanız gerekmektedir. Bu durumda Nijer’e Benin üzerinden giden bir yüklemenizde hem Nijer hem Benin sertifikası alınması gerekiyor. Benin üzerinden en çok transit yüklemenin gittiği ülkelerdeki sertifika prosedürü için ilgili ülkelerin ismine tıklayabilirsiniz:

Nijer, Burkina Faso

Benin Ülkesi Hangi Liman ile ECTN Kabul Eder?

Cotonou ana ve tek limandır. Benin ülkesinin deniz ticareti bu limanda gerçekleşmektedir. Yapacağınız yüklemelerin varış noktası denizyolu aracılığı ile ise Port of Destination: Cotonou olarak konşimentoda gösterilir.

ECTN neden gereklidir?

ECTN Belgesi ön beyan niteliği taşımayan bir belge olup; yapacağınız ihracatın varış ülkesinde sorunsuz bir şekilde çekilmesini sağlar.

SCK Temsilcilik Benin ECTN sertifikası için Türkiye’de bulunan tek yetkili acentedir.

Konteyner içerisinde araç yüklemelerinde sertifika düzenlemesi nasıl yapılacaktır?

Benin yetkililerinden aldığımız son bilgiye göre, konteyner içindeki araçların kargo türünün ”Konteyner” olması gerektiğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Bu sadece konteyner içinde olan araçlar için, yani konteyner numaralarının dokümanlarda açıkça belirtildiği durumlarda geçerlidir.

Lütfen bu durumlarda araçların şasi numaralarının ”goods description (malların tanımı)” kısmına eklendiğinden emin olunuz.

Tabii ki konteynerlere yüklenmeyen araçlar için, ”Ro/Ro” yükleme türü seçilmelidir.

Yükleme sertifikalarında sorumluluk hangi tarafa aittir?

Benin yüklemelerinde zorunlu olan ECTN sertifikasının alınmadığı durumlarda varış limanında yük indirilemez, gümrükten çekilemez ve ithalatçıya teslim edilemez. Oluşabilecek her türlü gecikme, buna bağlı masraf ve cezai bedellerden ihracatçı olarak tarafınız sorumlu tutulacaktır. İthalatçı ürünleri varış limanında çekemeyeceği için mevcutta bulunan ticaret anlaşmanız ya da ilişkiniz bitebilir.

Bunun akabinde mevcutta sertifika düzenlemesi gerektiren ülkelerde gemi limanda bekletilmekte olup demuraja maruz bırakılacağınızı da aktarmamız gerekir.

ECTN / BESC evrakını almak yükleyicinin sorumluluğundadır. Sertifikasız taşımalarda Cotonou ’da yükleme için cezai işlem uygulanır.

Başvuru yapın