Benin – BESC Sertifikası

Benin bayrağı

Benin bayrağı

Benin BESC belgesi ile ilgili bilgileri aşağıda dikkatinize sunarız.

Benin BESC Sertifikası nedir?

28 Aralık 2006 yılında çıkanN°2006/060 of 28 of December 2006 and Arrêté Ministériel 2006, N° 038/MDCTTPU-PR/DC/SG/CTTM/CNCB/SA  bakanlık kararına istinaden Benin’e yapılan tüm yüklemeler BESC sertifikasına sahip olmak zorundadır. BESC belgesi (ECTN olarak da anılır) almak zorunlu olsa da numarasının konşimento üzerinde belirtilmesine gerek yoktur.

BESC Sertifikasını nasıl alabilirsiniz?

BESC ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  1. Mal faturası
  2. Navlun faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  3. Konşimento

Benin BESC onaylanması ne kadar sürer?

Benin sertifikası düzenlendikten sonra oluşturulan taslağın kontrol edilip onaya sunulması gerekir. Genellikle birkaç gün içinde onayı beklense de bir hafta gibi düşünerek işlemlere başlamakta varda vardır.

Eğer yüklemeniz Benin’den transit geçiyorsa BESC evrağı almanız gerekmektedir. Bu durumda Nijer’e Benin üzerinden giden bir yüklemenizde hem Nijer hem Benin sertifikası alınması gerekiyor. Benin üzerinden en çok transit yüklemenin gittiği ülkelerdeki sertifika prosedürü için ilgili ülkelerin ismine tıklayabilirsiniz: Nijer, Burkina Faso.

Sorumluluk

ECTN / BESC evrağını almak yükleyicinin sorumluluğundadır. Sertifikasız taşımalarda Cotonou’da yükleme için cezai işlem uygulanır.