Benin – BESC Sertifikası

Benin’e gönderiniz mi var ve bir ECTN (BESC) sertifikasına mı ihtiyacınız var? SCK Temsilcilik yardımcı olabilir. Bize gerekli belgeleri gönderin veya formu kendiniz doldurun, gerisini biz hallederiz. İşlem genellikle birkaç gün sürer, ancak gecikme durumları için bir hafta izin verilmesi önerilir. Gönderiniz karayla çevrili başka bir ülkeye gidiyorsa, hem Benin hem de nihai varış noktası için ECTN sertifikalarına ihtiyacınız olacağını lütfen unutmayın.

Benin, Batı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Batıda Togo, doğuda Nijerya, kuzeyde Burkina Faso ve Nijer ve güneyde Gine Körfezi ile sınırlanmıştır. Başkent ve en büyük şehir Porto-Novo’dur, ancak hükümetin merkezi Cotonou’da bulunmaktadır. Resmi dili Fransızca olup nüfusu 12 milyon civarındadır. Benin kültürü, geleneksel Afrika, Fransız ve diğer Avrupa etkilerinin bir karışımıdır.

Benin’e yapılan tüm gönderiler için gerekli olan, Benin’deki tüm kargo hareketlerinin izlenmesini sağlayan ve ayrıca mal akışının kontrol edilmesine ve kaçakçılığın önlenmesine yardımcı olan bir belge olan ECTN olarak da bilinen BESC sertifikasına sahip olmalıdır. 2006’dan beri Benin Gümrük yetkilileri, Cotonou Limanında veya başka herhangi bir limanda boşaltılan mallar için bunu zorunlu kılmıştır. ECTN yasal bir gerekliliktir ve olmadan Benin’e gönderinizin girmesine izin verilmeyecektir.

Benin BESC Sertifikası nedir?

28 Aralık 2006 yılında çıkarılan N°2006/060 of 28 of December 2006 ve Arrêté Ministériel 2006, N° 038/MDCTTPU-PR/DC/SG/CTTM/CNCB/SA bakanlık kararına istinaden Benin ’e yapılan tüm yüklemeler ECTN sertifikasına sahip olmak zorundadır. ECTN belgesi (BESC olarak da anılır) almak zorunlu olsa da numarasının konşimento üzerinde belirtilmesine gerek yoktur.

BESC kelimesi bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu‘dur.

Benin ECTN Sertifikasını nasıl alabilirsiniz?

ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  • Gümrük beyannamesi
  • Çeki listesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır. Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Benin ECTN sertifikasının onaylanması ne kadar sürer?

Benin sertifikası düzenlendikten sonra oluşturulan taslağın kontrol edilip onaya sunulması gerekir. Genellikle birkaç gün içinde onayı beklenilse de bir hafta gibi düşünülerek işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yüklememiz Benin üzerinden başka bir ülkeye gidiyorsa ECTN sertifikası düzenlemeli miyiz?

Yüklemeniz, Cotonou limanından (Benin) denize kıyısı olmayan başka bir ülkeye (Burkina Faso veya Nijer gibi) transit ise, her iki ülke için de ECTN sertifikası almanız gerekir. Örneğin, Benin üzerinden Nijer’e aktarılan bir yük, hem Benin hem de Nijer için sertifikalara ihtiyaç duyacaktır.

Benin üzerinden en çok transit yüklemenin gittiği ülkelerdeki sertifika prosedürü için ilgili ülkelerin ismine tıklayabilirsiniz:

Nijer

Burkina Faso

Benin Ülkesi Hangi Liman ile ECTN Kabul Eder?

Cotonou ana ve tek limandır. Benin ülkesinin deniz ticareti bu limanda gerçekleşmektedir. Yapacağınız yüklemelerin varış noktası denizyolu aracılığı ile ise Port of Destination: Cotonou olarak konşimentoda gösterilir.

ECTN neden gereklidir?

ECTN Belgesi ön beyan niteliği taşımayan bir belge olup; yapacağınız ihracatın varış ülkesinde sorunsuz bir şekilde çekilmesini sağlar.

Konteyner içerisinde araç yüklemelerinde sertifika düzenlemesi nasıl yapılacaktır?

Benin yetkililerinden aldığımız son bilgiye göre, konteyner içindeki araçların kargo türünün ”Konteyner” olması gerektiğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Bu sadece konteyner içinde olan araçlar için, yani konteyner numaralarının dokümanlarda açıkça belirtildiği durumlarda geçerlidir.

Lütfen bu durumlarda araçların şasi numaralarının ”goods description (malların tanımı)” kısmına eklendiğinden emin olunuz.

Tabii ki konteynerlere yüklenmeyen araçlar için, ”Ro/Ro” yükleme türü seçilmelidir.

Yükleme sertifikalarında sorumluluk hangi tarafa aittir?

Benin yüklemelerinde zorunlu olan ECTN sertifikasının alınmadığı durumlarda varış limanında yük indirilemez, gümrükten çekilemez ve ithalatçıya teslim edilemez. Oluşabilecek her türlü gecikme, buna bağlı masraf ve cezai bedellerden ihracatçı olarak tarafınız sorumlu tutulacaktır. İthalatçı ürünleri varış limanında çekemeyeceği için mevcutta bulunan ticaret anlaşmanız ya da ilişkiniz bitebilir.

Bunun akabinde mevcutta sertifika düzenlemesi gerektiren ülkelerde gemi limanda bekletilmekte olup demuraja maruz bırakılacağınızı da aktarmamız gerekir.

ECTN / BESC evrakını almak yükleyicinin sorumluluğundadır. Sertifikasız taşımalarda Cotonou ’da yükleme için cezai işlem uygulanır.

BESC nedir?

BESC, Bordereau Électronique de Suivi de Cargaison anlamına gelir, ayrıca CTN (Kargo Takip Notu) olarak da bilinir, belirli Afrika limanlarında gerekli olan bir belgedir.

Benin’den transit geçerken Nijerya için BESC sertifikası almam gerekir mi?

Benin’deki Cotonou Limanı’nda tahliye edilen tüm mallar için geçerli bir BESC sertifikası gerekir. BESC sertifikası yoksa ürünlerinizin gümrük işlemleri hiçbir limanda yapılamaz.

Gönderi Benin üzerinden geçiyorsa Nijer için BSC sertifikası almam gerekir mi?

Benin üzerinden Nijer’e giden bir gönderi için iki ayrı sertifika gereklidir. Nijer için BSC sertifikası ve Benin için BESC sertifikası.

Farklı gönderiler için aynı BESC numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, BESC benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi BESC numarasına ihtiyacı vardır.

Onaylı Benin ECTN Sertifika Düzeltme Gelişmeleri

Değerli Müşterilerimiz,
Benin ECTN sertifikası ile ilgili son düzeltme gelişmeleri ve 20 Mart tarihinde yapılan güncellemeyi sizlere bildiriyor ve hatırlatıyoruz;

Sertifika düzeltme bedeli azami 100 Euro olarak belirlenmiştir.

ECTN sertifika bedeli 500 Euro ve daha fazla olan işlemler için 100 Euro olarak sabitlenen düzeltme ücreti;

500 Euronun altında sertifika maliyeti olan işlemler için, ECTN sertifika bedelinin 20%’si olacak şekilde uygulamaya
konulmuştur.

Hatırlatma!

Uluslararası ECTN Onaylama ve Ödeme

Geminin çıkış yaptığı yükleme limanında ECTN sertifikası için onay ve ödeme zorunluluğu olduğunu lütfen unutmayın.

Eğer yükleme, onaylı ECTN sertifikası olmadan varış yaparsa ne olur?

Gerekli şartlar ve işlemler yerine getirilene kadar gümrükten veya limandan malı çekme süreci ciddi manada gecikecektir.

Gönderici, alıcı veya forwarder ECTN sertifikası oluşturmaya devam etmeliler ve varış ülkesinde ECTN oluşturmaktan kaçınmalıdırlar!

Roro yüklemelerine ilişkin cezalar:

ECTN oluşturulmayan araç yüklemeleri ithalatçının yerine getirmek zorunda olduğu ECTN yürürlük uygulamalarının ihlali olmakla birlikte,  Her bir araç için 50000 CFA tutarında cezaya tabi tutulacaktır.

Comments are disabled.