Fildişi Sahili BSC – Yükleme Sertifikası

Fildişi Sahili’ne mal ihraç ediyorsanız, yasalarca BSC (Kargo Takip Notu) sertifikası almanız gerekmektedir. SCK Temsilciliğe gerekli belgeleri sağlayarak bu sertifikayı almanıza yardımcı olabilir. Bu belgeleri elektronik ortamda PDF formatında gönderilebilir veya formu kendiniz doldurabilirsiniz. BSC sertifikası için onay almak yaklaşık bir hafta sürer, ancak tüm onaylar Abidjan’daki ana ofiste ele alınırsa süreç daha uzun sürebilir. BSC sertifikasını alma sorumluluğu gönderici, alıcı veya forwarder aittir ve bunun yapılmaması cezalara neden olabilir.

Fildişi Sahili Batı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Batıda Liberya ve Gine, kuzeyde Mali ve Burkina Faso, doğuda Gana ve güneyde Gine Körfezi ile sınırlanmıştır. Başkent ve en büyük şehir Yamoussoukro, hükümet ve ekonomi merkezi Abidjan’da bulunuyor. Resmi dili Fransızca olup nüfusu 25 milyon civarındadır. Fildişi Sahili, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı bir kültüre sahiptir.

Tüm gönderilere bir BSC sertifikası eşlik etmelidir, aksi takdirde gönderi gümrük kontrolünden geçmez ve geri gönderilir. BSC, gemi gelmeden en geç 5 gün önce doğrulanmalıdır. BSC sertifikanızı SCK Temsilcilikten hızlı bir şekilde alın.

Fildişi Sahili BESC Sertifikası’nı nasıl alabilirsiniz?

BSC evrakı düzenlenmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir.

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir. Onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • Çeki Listesi
  • Menşe Şahadetnamesi (Certificate of Origin)
  • Gümrük Beyannamesi
  • Yerel Sigorta Poliçesi (Local certificat d’assurance | Fildişi’nde ithalatçı tarafından düzenlenecektir.)
  • FDI Belgesi (Fiche de déclaration à l’importation | Fildişi’nde ithalatçı tarafından düzenlenecektir.)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com e-posta adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Sertifika düzenlemesi için herhangi bir ilave gereksinim var mıdır?

Fildişi Sahilleri BSC sertifikası düzenlemesin yapılabilmesi için ithalatçının sistemde kaydının bulunması ve hesap numarasının başvuru için iletilmesi gerekmektedir. Eğer ilgili firma ilk ithalatını gerçekleştirmiyorsa duruma hakim olacaktır ve referans tarafınıza kendileri tarafından iletilecektir.

Bir diğer husus da; ithalatçının varış ülkesinde düzenletmiş olduğu Yerel Sigorta Poliçesi (Local certificat d’assurance) ve FDI Belgesi (Fiche de déclaration à l’importation) ‘nin teminidir.Belgeler temin edilmeden sertifika onayı gerçekleştirilemeyecektir.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi ve örnek belge temini için tarafımıza sck@scktr.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Fildişi Sahili BSC sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Fildişi Sahili BSC sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Abidjan’daki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yüklememiz Fildişi Sahili üzerinden başka bir ülkeye gidiyorsa BSC sertifikası düzenlemeli miyiz?

Eğer yüklemeniz Fildişi Sahili üzerinden başka bir ülkeye transit geçiyorsa BSC evrakı almanız gerekmemektedir. Yükünüzün varış yapacağı ülkede sertifika zorunluluğu mevcut ise ilgili ülke için düzenleme yapılması gerekmektedir.

Mali

Burkina Faso

BSC nedir?

ECTN olarak da bilinen BSC (Bordereau de Suivi de Cargaison), bir yükleme belgesinin diğer adıdır.

Gönderim Fildişi Sahili’nden Burkina Faso’ya gidiyorsa, iki ECTN sertifikası almam gerekir mi?

Fildişi Sahili üzerinden Burkina Faso’ya yapılacak bir gönderi için yalnızca Burkina Faso ECTN sertifikası gereklidir.

FDI nedir?

Fiche de Decleration a l’ımportation kısaca FDI olarak bilinir. Adı ingilizce’de (Import Declaration Form) “İthalat Bildirim Formu” anlamına gelir. Fildişi Sahili, her gönderi için bir FDI sertifikası gerektirir.

FDI belgesini nereden alabilirim?

Fildişi Sahili gümrük idaresinden alıcı bir FDI belgesi talep edebilir.

Bir FDI’yi birden çok kez kullanabilir miyim?

FDI belgesi her gönderi ve Konşimento için ayrı ayrı üretilir. Yükleme ve varış limanlarının adlarının yanı sıra gönderinin ağırlığı, değeri ve süresi, ilgili gönderi belgelerindeki ile aynı olmalıdır.

Farklı gönderiler için aynı BSC numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, BSC benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi BSC numarasına ihtiyacı vardır.

Comments are disabled.