Fildişi Sahili BSC – Yükleme Sertifikası

Fildişi Sahili BSC

Fildişi Sahili BSC

Fildişi Sahili BSC uygulaması 2001-669 sayılı ve 24 Ekim 2001 tarihinde yayınlanan kanunla başlamıştır. Düzenlemenin amacı ülkelerine giriş ve çıkış yapan yük trafiğini kontrol altında tutmaktır. Bu kanuna göre Fildişi Sahili limanlarına boşaltılacak tüm yüklerin Kargo Takip Belgesi ‘ne (BSC sertifikası) sahip olması gerekmektedir.

BSC, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca’da ‘Bordereau de Suivi des Cargaisons‘ olarak kullanılan cümle kısaltmasıdır. İngilizce CTN kısaltmasına tekabul eder ve uzun hali “Cargo Tracking Note” olarak kullanılır. 

Fildişi Sahili BESC Sertifikası’nı nasıl alabilirsiniz?

BSC evrakı düzenlenmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir.

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir. Onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • Çeki Listesi
  • Menşe Şahadetnamesi (Certificate of Origin)
  • Gümrük Beyannamesi
  • Yerel Sigorta Poliçesi (Local certificat d’assurance | Fildişi’nde ithalatçı tarafından düzenlenecektir.)
  • FDI Belgesi (Fiche de déclaration à l’importation | Fildişi’nde ithalatçı tarafından düzenlenecektir.)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com e-posta adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Sertifika düzenlemesi için herhangi bir ilave gereksinim var mıdır?

Fildişi Sahilleri BSC sertifikası düzenlemesin yapılabilmesi için ithalatçının sistemde kaydının bulunması ve hesap numarasının başvuru için iletilmesi gerekmektedir. Eğer ilgili firma ilk ithalatını gerçekleştirmiyorsa duruma hakim olacaktır ve referans tarafınıza kendileri tarafından iletilecektir.

Bir diğer husus da; ithalatçının varış ülkesinde düzenletmiş olduğu Yerel Sigorta Poliçesi (Local certificat d’assurance) ve FDI Belgesi (Fiche de déclaration à l’importation) ‘nin teminidir.Belgeler temin edilmeden sertifika onayı gerçekleştirilemeyecektir.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi ve örnek belge temini için tarafımıza sck@scktr.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Fildişi Sahili BSC sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Fildişi Sahili BSC sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Abidjan’daki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yüklememiz Fildişi Sahili üzerinden başka bir ülkeye gidiyorsa BSC sertifikası düzenlemeli miyiz?

Eğer yüklemeniz Fildişi Sahili üzerinden başka bir ülkeye transit geçiyorsa BSC evrakı almanız gerekmemektedir. Yükünüzün varış yapacağı ülkede sertifika zorunluluğu mevcut ise ilgili ülke için düzenleme yapılması gerekmektedir. Yükünüz Abidjan limanı üzerinden aşağıdaki ülkelere gidiyorsa ülke ismi üzerine tıklayarak prosedüre ulaşabilirsiniz.

Fildişi BESC sertifikası yalnızca bu ülkeye ithal edilen yüklemeler için uygulanmaktadır. Fildişi BESC üzerinden en fazla transit yüklemenin gerçekleştirildiği ülkeler aşağıda listelenmiştir. İlgili sertifika prosedürüne ülke ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Burkina Faso

Mali