Senegal – BSC Belgesi

Dakar, Senegal’e gönderilen mallar için, bir BSC (CTN) sertifikası  veren resmi temsilci olan SCK Temsilciliğinden almalısınız. Başvurmak için gerekli belgeleri sağlamanız veya başvuru formunu kendiniz doldurmanız gerekecektir. Bu belgeleri gönderdikten ve ödemeyi yaptıktan sonra, sertifika doğrulama için sunulur ve işlem yaklaşık bir hafta sürer. Dakar üzerinden karaya oturmuş bir ülkeye mal gönderiyorsanız, hem Senegal hem de nihai varış ülkesi için bir ECTN sertifikası almanız gerektiğini unutmamak önemlidir.

Senegal, Batı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Kuzeyde Moritanya, doğuda Mali, güneydoğuda Gine ve güneybatıda Gine-Bissau ile sınırlanmıştır. Ayrıca batıda Atlantik Okyanusu boyunca bir sahil şeridine sahiptir. Başkent ve en büyük şehir Dakar’dır. Resmi dil Fransızcadır ve nüfusu 17 milyon civarındadır. Senegal, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı kültüre sahiptir.

Dakar, Senegal (ithalat – yerel tüketim için), Freetown veya başka herhangi bir limana yönelik bir gönderi için. Göndericinin BSC (CTN) sertifikasının doğrulanmış bir kopyasına sahip olması gerekir. Yükleme belgesi almayan gönderiler varış limanında cezalandırılır.

Senegal BSC sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

Senegal BSC sertifikası için aşağıdaki evrakların iletilmesi gerekmektedir:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Sertifika düzenlemesi için dikkat edilmesi gereken herhangi bir ilave durum var mıdır?

Senegal gümrük işlemleri tek bir platfom uygulamasına sahiptir. Yani ithalat ve ihracat beyanları aynı ortamda yapılmaktadır. İthalatçı adınıza düzenlediğimiz sertifika ile yapılan beyanı “Orbus” sistemine işleyerek ön beyanı ile olan uyumu tescil etmektedir.. Bu sebeple ithalatçının BSC işlemleri tamamlandıktan sonra “Orbus” sistemine ilgili sertifika referansı ile yüklemesini için kayıt sağlaması zorunludur.

Senegal BSC sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Dakar ’daki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yüklememiz Senegal üzerinden başka bir ülkeye gidiyorsa BSC sertifikası düzenlemeli miyiz?

Yeni düzenlemeye göre yüklemeniz Dakar (Senegal) üzerinden başka bir ülkeye transit geçiyorsa BSC evrakı almanız gerekmektedir. Yükünüzün varış yapacağı ülkede sertifika zorunluluğu mevcut ise ilgili ülke için de düzenleme yapılması gerekmektedir. Yükünüz Dakar limanı üzerinden aşağıdaki ülkelere gidiyorsa ülke ismi üzerine tıklayarak prosedüre ulaşabilirsiniz.

Burkina Faso 

Mali 

BSC nedir?

ECTN olarak da bilinen BSC (Bordereau de Suivi de Cargaison), bir yükleme belgesinin diğer adıdır.

Gönderim Senegal üzerinden Mali’ye geçiyorsa BSC sertifikası almam gerekir mi?

Senegal üzerinden transit olarak son varış noktası Mali olan bir gönderinin yalnızca Mali için bir BSC sertifikası alması gerekir.

Farklı gönderiler için aynı BSC numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, BSC benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi BSC numarasına ihtiyacı vardır.

Bir LCL gönderim varsa, Senegal için bir BSC belgesine nasıl başvurabilirim?

Senegal’e LCL gönderiyorsanız, Master Bill of Lading ile sertifika başvurusunda bulunabilirsiniz. House Bill of Lading, Senegal sertifikasına başvurmak için kullanılamaz.

Comments are disabled.