Senegal – BSC Belgesi

Senegal Bayrağı

Senegal Bayrağı

26 Mayıs 2008 tarihinde yayınlanan 04350 referanslı bakanlık kararı BSC düzenlemesi konulu ikinci başlığı ile Dakar (Senegal) limanına yapılan tüm yüklemeler için BSC (CTN) sertifika düzenlemesi zorunludur. BSC (CTN) sertifikası oluşturulmadan Senegal Cumhuriyeti’ne gerçekleştirilen ithalatlar ilgili varış limanında (Dakar) cezai işleme tabii tutulmaktadır.  “SCK Temsilcilik”, Senegal Cumhuriyeti ’ne yapılan yüklemelerinizde sertifika düzenlemesi için hizmetinizdedir.

Sektördeki tecrübesi ve çözüm odaklı yaklaşımı ile “SCK Temsilcilik” Senegal BSC yükleme sertifikalarının düzenlemesinde de tarafınıza yardımcı olmaktadır.

Senegal BSC sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

Senegal BSC sertifikası için aşağıdaki evrakların iletilmesi gerekmektedir:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Sertifika düzenlemesi için dikkat edilmesi gereken herhangi bir ilave durum var mıdır?

Senegal gümrük işlemleri tek bir platfom uygulamasına sahiptir. Yani ithalat ve ihracat beyanları aynı ortamda yapılmaktadır. İthalatçı adınıza düzenlediğimiz sertifika ile yapılan beyanı “Orbus” sistemine işleyerek ön beyanı ile olan uyumu tescil etmektedir.. Bu sebeple ithalatçının BSC işlemleri tamamlandıktan sonra “Orbus” sistemine ilgili sertifika referansı ile yüklemesini için kayıt sağlaması zorunludur.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi ve örnek belge temini için tarafımıza sck@scktr.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Senegal BSC sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Senegal BSC sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Dakar ’daki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yüklememiz Senegal üzerinden başka bir ülkeye gidiyorsa BSC sertifikası düzenlemeli miyiz?

Yeni düzenlemeye göre yüklemeniz Dakar (Senegal) üzerinden başka bir ülkeye transit geçiyorsa BSC evrakı almanız gerekmektedir. Yükünüzün varış yapacağı ülkede sertifika zorunluluğu mevcut ise ilgili ülke için de düzenleme yapılması gerekmektedir. Yükünüz Dakar limanı üzerinden aşağıdaki ülkelere gidiyorsa ülke ismi üzerine tıklayarak prosedüre ulaşabilirsiniz.

Burkina Faso 

Mali