Madagaskar BSC – Yükleme Sertifikası

Madagaskar BSC

Madagaskar BSC

Madagaskar BSC uygulaması 01/MFB/SG/DGD – 2007 referanslı karar ile 24 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe girmiş olup Madagaskar’a yapılan ihracatlarda yükleme belgesi (yükleme sertifikası, loading certificate) zorunlu olmuştur. Sertifikanın uygulama amacı ülkeye gelen yük trafiğini kayıt altına alarak ve takip ederek limanlardaki verimliliği ve güvenliği en üst seviyeye çıkarmaktır. BSC sertifikalarının (CTN/BSC – Bordereau de Suivi des Cargaisons) ihracatçı veya forwarder tarafından alınması gerekir.

Sektördeki tecrübesi ve çözüm odaklı yaklaşımı ile SCK Temsilcilik Madagaskar BSC yükleme sertifikalarının düzenlemesinde de tarafınıza yardımcı olmaktadır.

Madagaskar BSC sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

BSC evrakı düzenlenmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir.

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir. Onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası (Madagaskar’daki nihai alıcı için düzenlenmiş olmalıdır. Her bir ürün için taşıma şekli, ödeme metodu, menşei ve GTIP kodu belirtilmelidir. )
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • Çeki Listesi (Konteyner referansları ve her bir konteyner için net, gross ağırlık belirtilmelidir. İhracatçı ve ithalatçı ünvan ve adresi belge üzerinde yer almalıdır.)
  • Gümrük Beyannamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com e-posta adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde değişiklik yapılamamaktadır.

Sertifika düzenlemesi için herhangi bir ilave gereksinim var mıdır?

Madagaskar BSC sertifikası düzenlemesin yapılabilmesi için ihracatçı ve ithalatçının sistemde kaydının bulunması ve hesap numarasının başvuru için iletilmesi gerekmektedir. Eğer ilgili firma ilk ithalatını gerçekleştirmiyorsa duruma hakim olacaktır ve referans tarafınıza kendileri tarafından iletilecektir. 

Yukarıda belirtilmiş olduğu gibi aşağıdaki şartların onay sürecinin tamamlanabilmesi için yerine getirilmesi gerekmektedir.

Mal faturası üzerinde nihai alıcı detaylarının yer alması gerekmektedir. Ayrıca, Her bir ürün için taşıma şekli, ödeme metodu, menşei ve GTIP kodu belirtilmelidir.

Çeki listesi üzerinde konteyner referansları ve her bir konteyner için net, gross ağırlık belirtilmelidir. İhracatçı ve ithalatçı ünvan ve adresi belge üzerinde yer almalıdır.

Belirtilen gerekliliklerin sağlanamaması durumunda sertifika onayı gerçekleştirilememektedir.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi ve örnek belge temini için tarafımıza sck@scktr.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Madagaskar BSC sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Madagaskar BSC sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Antananarivo ’daki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Bu sayfa bilgi amaçlı olup yükleme detaylarınıza göre değişiklik gösterebilir. Kontrolleriniz anlık olarak gerçekleşip ilgili konseyin en güncel kurallarına tabi tutulacaktır.