Madagaskar BSC – Yükleme Sertifikası

Madagaskar’a mal mı ithal ediyorsunuz? Sorunsuz gümrükleme sağlamak ve cezalardan kaçınmak için bir Madagaskar BSC (Kargo Takip Notu) sahip olduğunuzdan emin olun. SCK Temsilcilik, bu gerekli sertifikaları sağlayan tek yetkili temsilcidir. Bize gerekli belgeleri göndermeniz yeterlidir. Formu kendiniz de doldurabilirsiniz, gerisini biz hallederiz. İşlem genellikle birkaç gün sürer, ancak planlama için bir haftaya izin vermek en iyisidir. Gecikme veya ek ücret riski taşımayın – Madagaskar BSC’nizi SCK Temsilcilikten alın.

Madagaskar, Hint Okyanusu’nda Doğu Afrika kıyılarında bulunan bir ada ülkesidir. Dünyanın dördüncü en büyük adasıdır ve lemurlar da dahil olmak üzere çeşitli vahşi yaşamı, eşsiz bitki ve kültürü ile tanınır. Başkent ve en büyük şehir Antananarivo’dur. Resmi dil Madagaskar’dır ve nüfusu 27 milyon civarındadır.

Madagaskar’a yapılan tüm gönderiler, beyannamenin sunulmasından en az 3 gün önce alınması gereken ve geminin Gümrük bölgesine varışından 5 gün önce sunulması gereken bir BSC sertifikası gerektirir. Belgesinin ibraz edilmemesi, gönderinin geri yollanmasına neden olacaktır.

Madagaskar BSC sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

BSC evrakı düzenlenmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir.

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir. Onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası (Madagaskar’daki nihai alıcı için düzenlenmiş olmalıdır. Her bir ürün için taşıma şekli, ödeme metodu, menşei ve GTIP kodu belirtilmelidir. )
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • Çeki Listesi (Konteyner referansları ve her bir konteyner için net, gross ağırlık belirtilmelidir. İhracatçı ve ithalatçı ünvan ve adresi belge üzerinde yer almalıdır.)
  • Gümrük Beyannamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com e-posta adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde değişiklik yapılamamaktadır.

BSC Madagaskar Kaydı

Madagaskar’a sevkiyat yapan tüm ithalatçı ve ihracatçıların Malagasy’e kaydolması gerekir. Sağladığımız tüm BSC sertifikalarında bu kaydı yapıyoruz, bu nedenle BSC’nizi SCK Temsilcilik’ten hızlı ve güvenli bir şekilde alın.

Madagaskar BSC sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Madagaskar BSC sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Antananarivo ’daki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Bu sayfa bilgi amaçlı olup yükleme detaylarınıza göre değişiklik gösterebilir. Kontrolleriniz anlık olarak gerçekleşip ilgili konseyin en güncel kurallarına tabi tutulacaktır.

Doğrulanmış bir Madagaskar BSC belgesinde değişiklik yapabilir miyim?

Hayır, Maalesef Madagaskar’a verilen BSC sertifikası bir kez doğrulandıktan sonra hiçbir şekilde revize edilemez. Değişimin sebebini varış gümrüğünde açıklamanız gerekecektir.

Farklı gönderiler için aynı BSC numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, BSC benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi BSC numarasına ihtiyacı vardır.

CTN/BSC Sertifikasına ihtiyaç duymayan Madagaskar’a gidecek olan bir kargo için herhangi bir muafiyet var mı?

Madagaskar’a değeri 100 EUR’dan düşük olan gönderiler için bir CTN sertifikası gerekli değildir.

Sertifika düzenlemesi için herhangi bir ilave gereksinim var mıdır?

Madagaskar BSC sertifikası düzenlemesin yapılabilmesi için ihracatçı ve ithalatçının sistemde kaydının bulunması ve hesap numarasının başvuru için iletilmesi gerekmektedir. Eğer ilgili firma ilk ithalatını gerçekleştirmiyorsa duruma hakim olacaktır ve referans tarafınıza kendileri tarafından iletilecektir.

Yukarıda belirtilmiş olduğu gibi aşağıdaki şartların onay sürecinin tamamlanabilmesi için yerine getirilmesi gerekmektedir.

Mal faturası üzerinde nihai alıcı detaylarının yer alması gerekmektedir. Ayrıca, Her bir ürün için taşıma şekli, ödeme metodu, menşei ve GTIP kodu belirtilmelidir.

Çeki listesi üzerinde konteyner referansları ve her bir konteyner için net, gross ağırlık belirtilmelidir. İhracatçı ve ithalatçı ünvan ve adresi belge üzerinde yer almalıdır.

Belirtilen gerekliliklerin sağlanamaması durumunda sertifika onayı gerçekleştirilememektedir.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi ve örnek belge temini için tarafımıza sck@scktr.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Comments are disabled.