fbpx

Madagaskar BSC – Yükleme Sertifikası

Madagaskar BSC

Madagaskar BSC

Madagaskar BSC uygulaması 2007’de yürürlülüğe girmiş olup Madagaskar’a yapacağınız ihracatlarınızda yükleme belgesi (yükleme sertifikası, Loading certificate) zorunludur. Bu sertifikalar Türkiye’de sadece SCK Temsilcilik tarafından düzenlenmektedir.

24 Mart 2007 itibariyle Madagaskar’a yapılan gönderilerin tamamı Cargo tracking note (CTN/BSC – Bordereau de Suivi des Cargaisons) gerektirir. (Order n° 01/MFB/SG/DGD – 2007)

BSC sertifikası yapılan tüm gönderilerde zorunlu olup Madagaskar’lı yetkililerin yük trafiğini kontrol, takip etmesini ve tanımlamasını sağlar. BSC ihracatçı veya forwarder tarafından alınması gerekir.

Madagaskar BSC Prosedürü

BSC aşağıdaki evraklarla birlikte düzenlenebilir

  • Konşimentonun orijinal kopyası
  • Mal faturası
  • Navlun faturası, eğer navlun bedeli mal faturası üzerinde belirtilmemişse
  • Gümrük beyannamesi
  • Çeki listesi

Kurallar

  • BSC eksik olan evraklar gümrüklenemez ve mahrece iade edilir.

BSC Numarası ne kadar sürede hazırlanır?

BSC Numarasını yükleme yapmadan önce ofisimizden alabilirsiniz. BSC numarasını konşimentonuza işlettikten sonra orijinal konşimento ile BSC evrakı düzenlenmeye başlanır ve onaya sunulur. Sertifikanın onayı Antananarivo ofisten yapıldığı için süreci bir hafta olarak düşünebiliriz.

Hakkımızda:

 

SCK Temsilcilik 2001 senesinde Angola yükleme sertifikası düzenlemek için kuruldu. Bugün birçok Batı Afrika ülkesindeki taşımacılar konseyinin Türkiye’de yetkili tek acentesi olmanın gururunu taşıyoruz. Afrika’da 19 ülkeye ihraç edilen malzemelerin yükleme sertifikalarını düzenliyoruz. Yükleme belgesi ile eş anlamlı kullanılan SCK belgesini Türkiye’de düzenlemeye yetkili acenteyiz. BSC, ECTN, FERI, BIETC gibi farklı isimlerle anılan yükleme belgesi alıcınızın yükü gümrükten sorunsuz bir şekilde alması için gereklidir.

Tecrübemiz ve acente ağımızla, konusunda uzman personelimiz size yardım etmeye hazırdır. Sertifika düzenlemesi için gerekli bilgiler ana sayfada ilgili ülke bayrağı altında bulunabilir.

Sertifika Alırken Gerekli Evraklar Dışında, Yetkili Acente Haricinde Evrak Paylaşmayın.

SCK Temsilcilik 2001 senesinde kurulurken yalnız yükleme sertifikası düzenleme amacı vardı. Zaman içinde sahip olduğumuz uzmanlık dış ticaret danışmanlığı, uluslararası taşımacılık gibi sektörler için cazibe yaratsa da farklı iş yapmama sebebimiz çıkar çatışmalarından kaçınmaktır.

Evrak gizliliğine dikkat edin.

Şuan Afrika’da yükleme sertifikası zorunluluğu olan 19 ülkenin 19’u da yükleme belgesi için konşimento, navlun faturası ve mal faturası zorunlu tutuyor. Buna ek olarak gümrük beyannamesi veya farklı belgeler isteyen ülkeler de mevcut. Müşteri bilgisi, ürünlerin satış fiyatları gibi kıymetli bilgilerin her koşulda gizli tutulması, çalışanlarımıza dahi kısıtlı erişim verilmesi büyük bir önem taşır. Bu noktada yükleyicilerin haklarını savunmak üzere Afrika ülkelerinin ilgili konseyleri ağır maddeler içerek sözleşmeleri acentesine imzalatır.

Bir ayağı yurt dışında olan yüklemelerde bölgemiz dışındaki firmalarla çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Bu noktada bize ulaşarak evrak göndereceğiniz firmanın yetkili acente olup olmadığını öğrenebilirsiniz.