Güney Sudan ECTN

Güney Sudan’a yapılan tüm gönderilere, SCK Temsilcilik aracılığıyla alınabilecek bir ECTN sertifikası eşlik etmelidir. Başvurmak için gerekli belgeleri sağlamanız veya başvuru formunu kendiniz doldurmanız gerekir. İşlem yaklaşık bir hafta sürer ve tüm belgelerin tutarlı olmasını gerektirir. Geminin kalkışından sonra varış yerini değiştirmek istiyorsanız yetkililerden onay almanız gerekir. Gönderici, alıcı veya forwarder, ECTN / BSC sertifikasını almaktan sorumludur ve alınmaması cezalara neden olabilir.

Güney Sudan, Doğu Afrika’da bulunan bir ülkedir. Kuzeyde Sudan, doğuda Etiyopya, güneydoğuda Kenya, güneyde Uganda, güneybatıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve batıda Orta Afrika Cumhuriyeti ile sınırlanmıştır. Başkent ve en büyük şehir Juba’dır. Resmi dil ingilizce’dir ve nüfusu 12 milyon civarındadır. Güney Sudan, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı kültürlere sahiptir.

Mallar deniz yoluyla taşınıyorsa, varış noktasında gecikmeleri ve cezaları önlemek için limanın ev sahibi ülkesi için ECTN düzenlemeleri de gözden geçirilmelidir. Mombasa, Massawa, Port Sudan, Darüsselam veya Cibuti’ye gelen malların, belirtilen limanların transit yüklerde BESC sertifikasına sahip olmak için bir başvurusu olmadığı için yalnızca Güney Sudan için bir ECTN sertifikası alması gerekecektir.

BESC, ingilizce’de ‘Elektronik Kargo Takip Notu’ (ECTN) olarak çevrilen ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison’un Fransızca kısaltmasıdır.

Güney Sudan Cumhuriyeti ECTN sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

Güney Sudan ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal Faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  • Navlun Faturası
  • Gümrük Beyannamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

ECTN onay süreci nasıl işlemektedir?

Güney Sudan sertifika süreci 2 aşamalıdır.

Onay ve ödemenize istinaden ön onay (Pre-validation) aşaması başlar. ECTN numarası tarafınıza aktarılır. Bu numarayı orjinal konşimentoya ekleterek, imzalı ve mühürlü olarak tarafımıza 5 gün içerisinde iletmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sertifika ve numara sistemden otomatik olarak silinir. Silinen sertifikalar cezai bedele tabii tutularak tekrar aktive edilebilir.

Orijinal konşimento tarafımıza iletildikten sonra sertifika nihai onaya (Validation) sunulur ve sertifika tarafınıza iletilir.

Müşteri teyidi alındıktan sonra ön onaya sunulan sertifikalarda evraklar arası herhangi bir uyuşmazlık olması durumunda söz konusu uyuşmazlık giderilmeden ilgili sertifika kesinlikle onaylanamaz. Yapılacak her türlü değişiklik için ise, sisteme evrak yükleme dahil, değişiklik başına cezai bedel uygulanır.

ECTN sertifika onayı ne kadar sürer?

Güney Sudan Cumhuriyeti için ECTN onayları evrakların eksiksiz olması durumunda birkaç gün sürmektedir. Ancak evrakların eksiksiz ve birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Aksi halde evraklar veya sertifika üzerinde değişiklik ceza bedeli ödenerek yapılabilmektedir.

Evraklar arasında değer farkı gibi uyuşmazlıklar bulunsa da işlem onaylanabilir mi?

ECTN ve başvuruda kullanılan belgeler arasında herhangi bir uyumsuzluk bulunmaması gerekiyor. Evrakların farklı değerler içermesi durumunda ECTN numarası alınabilse de daha sonra belge onaylanmayacağı için 5 günlük sürenin sonunda ECTN numarası iptal edilecektir ve yeniden başvuru yapılması gerekecektir.

İhracat beyannamesinde varış yeri başka bir ülke veya farklı bir alıcı gözüküyorsa yine de Güney Sudan ECTN belgesi alınabilir mi?

Genellikle olumlu dönüş yapılsa da bu gibi istisnai durumlarda önden yetkililerle görüşmek gerekiyor. Beyanname üzerindeki bütün ağırlık ve değerlerin değişmemiş olması gerekiyor.

ECTN Numarası alındıktan sonraki 5 gün içinde onay yapılmazsa ne olur?

ECTN Numarası alındıktan sonra yer, tarih, shipped on board tarihi, kaşe ve imza içerek orijinal konşimentonun görüntüsü dosyaya eklenmelidir. Aksi halde sertifika otomatik olarak sistemden silinecek ve ECTN bedeli baştan ödenmek zorunda kalınacaktır.

Bir ihracat beyannamesi birden fazla işlem için kullanılabilir mi?

Beyanname üzerindeki bütün yüklemenin başvurusu tek seferde yapılmalıdır. Yani bir beyanname birden fazla yükleme içeriyorsa her konşimento için aynı anda başvurunun tamamlanması gerekiyor. Aksi halde beyanname yetkililer tarafından reddedilecek ve onay alınamayacaktır.

ECTN nedir?

ECTN, bir yükleme sertifikası türüdür ve Bordereau de Suivi Cargaison (BSC) veya CTN olarak da bilinen Kargo Takip Notunun kısaltmasıdır.

Bu sertifikalar, kargoyu ve limanlar arasındaki nakliyesini detaylandıran tanınmış denizcilik belgeleridir. Bu, birçok Afrika ülkesinin ithalat ve ihracat ticaretlerini başarıyla izlemelerine, kontrol etmelerine ve yönetmelerine olanak tanıyan bir gerekliliktir. Her bir ECTN, yükleme limanında ibraz edilmeli ve doğrulanmalıdır ve giriş limanındaki ithalat gümrük işlemleri için gereklidir. Onaylanmış ECTN’nin sunulmaması halinde, yerel Gümrük, girişi yasaklayacak ve para cezası uygulanacaktır.

İhracatçı ve ithalatçının tüm detayları, nakliye yöntemi (konteynerli, grupaj vb.), taşınan ürünlerin cinsi ve değeri, geminin adı ve sevkiyat için navlun faturası belgede yer alır. Bu belgeler, kargo boşaltma limanına varmadan ve ithalatçı veya ihracatçı tarafından ele alınmadan önce sunulmalıdır. Sertifikayı doğrulamak için gereken zaman ve çaba büyük ölçüde değişir. Sertifikasyon tarihini kaçırırsanız kargonuz ceza alır ve ECTN almazsınız.

Farklı gönderiler için aynı ECTN numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, ECTN benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi ECTN numarasına ihtiyacı vardır.

Comments are disabled.