fbpx

Kongo Cumhuriyeti ECTN Sertifikası / URN Numarası

Kongo ECTN

Kongo ECTN

Kongo ECTN kuralları gereği Kongo Cumhuriyeti’ne (Pointe Noire) yapacağınız ihracatlarınızda sertifika zorunluluğu vardır.

  • Yükleme belgesi (yükleme sertifikası, Loading certificate)
  • Bordereau Electronique de Suivi des Cargaisons [BESC]
  • Electronic Cargo Tracking Note [ECTN]
  • URN Numarası, URN Number

gibi farklı isimlerle anılabilir.

Bu sertifikalar Türkiye’de sadece SCK Temsilcilik tarafından düzenlenmektedir. Gönderilerinizin gerçek değerini bulması için bu sertifikayı talep etmeniz büyük önem taşımaktadır. Aksi durumlarda mal bedelini bulan cezalarla ithalatçı malını çekmek durumunda kalacaktır.

Kongo ECTN Prosedürü

ECTN evrağı aşağıdaki evraklarla alınabilir

  • Konşimentonun orijinal kopyası
  • Mal faturası
  • Navlun faturası (Navlun bedeli mal faturasında belirtilmiş ise gerekli değildir.)
  • GUOT evrağı ( TI-xxxxx kodlu olmalıdır.)

Kurallar

  • URN Numarası gemi çıktıktan sonraki 5 gün içinde alınmalıdır.

GUOT nedir?

Sınırlararası işlem gişesi’nın kısaltması olarak kullanılan GUOT, Kongo Cumhuriyeti’nin bütünleşik gümrük sistemidir. Türkiye’den yapılan ECTN beyanı ve ithalatçınızın Kongo’dan yapacağı GUOT beyanı birbiriyle eşleştirilir. Ancak birbirine uyumlu beyanlar olursa sistem sertifika onayına müsaade eder.

 

Hakkımızda:

 

SCK Temsilcilik 2001 senesinde Angola yükleme sertifikası düzenlemek için kuruldu. Bugün birçok Batı Afrika ülkesindeki taşımacılar konseyinin Türkiye’de yetkili tek acentesi olmanın gururunu taşıyoruz. Afrika’da 19 ülkeye ihraç edilen malzemelerin yükleme sertifikalarını düzenliyoruz. Yükleme belgesi ile eş anlamlı kullanılan SCK belgesini Türkiye’de düzenlemeye yetkili acenteyiz. BSC, ECTN, FERI, BIETC gibi farklı isimlerle anılan yükleme belgesi alıcınızın yükü gümrükten sorunsuz bir şekilde alması için gereklidir.

Tecrübemiz ve acente ağımızla, konusunda uzman personelimiz size yardım etmeye hazırdır. Sertifika düzenlemesi için gerekli bilgiler ana sayfada ilgili ülke bayrağı altında bulunabilir.

Sertifika Alırken Gerekli Evraklar Dışında, Yetkili Acente Haricinde Evrak Paylaşmayın.

SCK Temsilcilik 2001 senesinde kurulurken yalnız yükleme sertifikası düzenleme amacı vardı. Zaman içinde sahip olduğumuz uzmanlık dış ticaret danışmanlığı, uluslararası taşımacılık gibi sektörler için cazibe yaratsa da farklı iş yapmama sebebimiz çıkar çatışmalarından kaçınmaktır.

Evrak gizliliğine dikkat edin.

Şuan Afrika’da yükleme sertifikası zorunluluğu olan 19 ülkenin 19’u da yükleme belgesi için konşimento, navlun faturası ve mal faturası zorunlu tutuyor. Buna ek olarak gümrük beyannamesi veya farklı belgeler isteyen ülkeler de mevcut. Müşteri bilgisi, ürünlerin satış fiyatları gibi kıymetli bilgilerin her koşulda gizli tutulması, çalışanlarımıza dahi kısıtlı erişim verilmesi büyük bir önem taşır. Bu noktada yükleyicilerin haklarını savunmak üzere Afrika ülkelerinin ilgili konseyleri ağır maddeler içerek sözleşmeleri acentesine imzalatır.

Bir ayağı yurt dışında olan yüklemelerde bölgemiz dışındaki firmalarla çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Bu noktada bize ulaşarak evrak göndereceğiniz firmanın yetkili acente olup olmadığını öğrenebilirsiniz.