Orta Afrika Cumhuriyeti – ECTN

SCK Temsilcilik, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne giden gönderiler için ECTN sertifikaları almak için resmi temsilcidir. Ülkeye gelen tüm gönderiler için gerekli olan bu sertifikaları almanıza biz yardımcı oluyoruz. Bir ECTN sertifikası almak için ve süreci başlatmak için gerekli belgelerin PDF kopyalarını bize göndererek veya formu kendiniz doldurarak başlayabilir. Değişiklikler ceza ücreti ile sonuçlanacağından, nihai belgelerin gönderildikten sonra aynı tutulması gerektiğini lütfen unutmayın. Doğrulama işlemi yaklaşık bir hafta sürer ve doğrulanmış bir sertifika almak için tüm belgelerin tutarlı olması gerekir. Bizimle iletişime geçin ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ne gönderileriniz için ECTN sertifikasını alma sürecini hızlı bir şekilde başlatalım.

Orta Afrika Cumhuriyeti (C.A.R.), Orta Afrika’da bulunan karayla çevrili bir ülkedir. Kuzeyde Çad, kuzeydoğuda Sudan, doğuda Güney Sudan, güneyde Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneybatıda Kongo Cumhuriyeti ve batıda Kamerun ile sınırlanmıştır. Başkent ve en büyük şehir Bangui’dir. Resmi diller Fransızca ve Sango’dur ve nüfusu 4,7 milyon civarındadır. Orta Afrika Cumhuriyeti, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı kültürlere sahiptir.

Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne en yakın liman ülkesi olsa da Kamerun BESC sertifikası transit yüklerde aranmamaktadır. Douala veya Kribi üzerinden giden transit yüklemer için yalnız Orta Afrika Cumhuriyeti ECTN sertifikası yeterli olacaktır.

BESC, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

Orta Afrika Cumhuriyeti ECTN sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

Orta Afrika Cumhuriyeti ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal Faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  • Navlun Faturası
  • Gümrük Beyannamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

ECTN onayı ne kadar sürer?

Orta Afrika Cumhuriyeti için ECTN onayları evrakların eksiksiz olması durumunda birkaç gün sürmektedir. Ancak evrakların eksiksiz ve birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Aksi halde evraklar veya sertifika üzerinde değişiklik ceza bedeli ödenerek yapılabilmektedir.

ECTN onay süreci nasıl işlemektedir?

Orta Afrika Cumhuriyeti sertifika süreci 2 aşamalıdır.

Onay ve ödemenize istinaden ön onay (Pre-validation) aşaması başlar. ECTN numarası tarafınıza aktarılır. Bu numarayı orjinal konşimentoya ekleterek, imzalı ve mühürlü olarak tarafımıza 5 gün içerisinde iletmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sertifika ve numara sistemden otomatik olarak silinir. Silinen sertifikalar cezai bedele tabii tutularak tekrar aktive edilebilir.

Orijinal konşimento tarafımıza iletildikten sonra sertifika nihai onaya (Validation) sunulur ve sertifika tarafınıza iletilir.

Müşteri teyidi alındıktan sonra ön onaya sunulan sertifikalarda evraklar arası herhangi bir uyuşmazlık olması durumunda söz konusu uyuşmazlık giderilmeden ilgili sertifika kesinlikle onaylanamaz. Yapılacak her türlü değişiklik için ise, sisteme evrak yükleme dahil, değişiklik başına cezai bedel uygulanır.

ECTN Numarası alındıktan sonraki 5 gün içinde onay yapılmazsa ne olur?

ECN Numarası alındıktan sonra yer, tarih, shipped on board tarihi, kaşe ve imza içerek orijinal konşimentonun görüntüsü dosyaya eklenmelidir. Aksi halde sertifika otomatik olarak sistemden silinecek ve ECTN bedeli baştan ödenmek zorunda kalınacaktır.

Bir ihracat beyannamesi birden fazla işlem için kullanılabilir mi?

Beyanname üzerindeki bütün yüklemenin başvurusu tek seferde yapılmalıdır. Yani bir beyanname birden fazla yükleme içeriyorsa her konşimento için aynı anda başvurunun tamamlanması gerekiyor. Aksi halde beyanname yetkililer tarafından reddedilecek ve onay alınamayacaktır.

Evraklar arasında değer farkı gibi uyuşmazlıklar bulunsa da işlem onaylanabilir mi?

ECTN ve başvuruda kullanılan belgeler arasında herhangi bir uyumsuzluk bulunmaması gerekiyor. Evrakların farklı değerler içermesi durumunda ECTN numarası alınabilse de daha sonra belge onaylanmayacağı için 5 günlük sürenin sonunda ECTN numarası iptal edilecektir ve yeniden başvuru yapılması gerekecektir.

İhracat beyannamesinde varış yeri başka bir ülke veya farklı bir alıcı gözüküyorsa yine de Burundi ECTN belgesi alınabilir mi?

Genellikle olumlu dönüş yapılsa da bu gibi istisnai durumlarda önden yetkililerle görüşmek gerekiyor. Beyanname üzerindeki bütün ağırlık ve değerlerin değişmemiş olması gerekiyor.

ECTN nedir?

ECTN, bir yükleme sertifikası türüdür ve Bordereau de Suivi Cargaison (BSC) veya CTN olarak da bilinen Kargo Takip Notunun kısaltmasıdır.

Bu sertifikalar, kargoyu ve limanlar arasındaki nakliyesini detaylandıran tanınmış denizcilik belgeleridir. Bu, birçok Afrika ülkesinin ithalat ve ihracat ticaretlerini başarıyla izlemelerine, kontrol etmelerine ve yönetmelerine olanak tanıyan bir gerekliliktir. Her bir ECTN, yükleme limanında ibraz edilmeli ve doğrulanmalıdır ve giriş limanındaki ithalat gümrük işlemleri için gereklidir. Onaylanmış ECTN’nin sunulmaması halinde, yerel Gümrük, girişi yasaklayacak ve para cezası uygulanacaktır.

İhracatçı ve ithalatçının tüm detayları, nakliye yöntemi (konteynerli, grupaj vb.), taşınan ürünlerin cinsi ve değeri, geminin adı ve sevkiyat için navlun faturası belgede yer alır. Bu belgeler, kargo boşaltma limanına varmadan ve ithalatçı veya ihracatçı tarafından ele alınmadan önce sunulmalıdır. Sertifikayı doğrulamak için gereken zaman ve çaba büyük ölçüde değişir. Sertifikasyon tarihini kaçırırsanız kargonuz ceza alır ve ECTN almazsınız.

Farklı gönderiler için aynı ECTN numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, ECTN benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi ECTN numarasına ihtiyacı vardır.

Comments are disabled.