Somali – CTN Sertifikası

ECTN olarak da bilinen CTN (Cargo Tracking Note), Afrika’da 24’ten fazla ülkeye gönderilen tüm gönderiler için zorunlu olan bir elektronik kargo takip sistemidir. Sistem, yetkililerin kargoyu menşe noktasından nihai varış noktasına kadar takip etmesine izin vererek güvenliği artırmayı ve ticareti kolaylaştırmayı amaçlıyor. Somali, 1 Şubat 2023’ten itibaren bir CTN’ye ihtiyaç duyacaktır.

Somali, Afrika Boynuzu’nda yer alan, batıda Etiyopya, kuzeybatıda Cibuti ve güneybatıda Kenya ile sınırlanan bir ülkedir. Yaklaşık 15 milyon nüfusa sahiptir. Resmi dili Somali’dir ve başkenti ve en büyük şehri Mogadişu’dur. Ülke, Somali, Bantu ve Arap dahil olmak üzere etnik grupların bir karışımı ile çeşitli bir nüfusa sahiptir.

1 Şubat 2023 tarihinden itibaren, Somali’ye yapılan tüm gönderilerin gerekli bir yükleme belgesi olan CTN’ye sahip olması gerekmektedir. Bunun başka bir adı ECTN, BSC veya BESC’dir. CTN evraklarının ibraz edilememesi ciddi sonuçlar doğuracak ve büyük bir ceza ücretti ile sonuçlanacak. Bu yasa, yurt dışından ithal edilen ve ticari, iş ve diplomatik veya kişisel amaçlarla taşınan her kargo için CTN – Kargo Takip Notu olarak bilinen bir Yükleme Sertifikasının kullanılmasını zorunlu kılar.

Somali hükümeti 29 Nisan 2023 tarihinden itibaren tüm Somali işlemlerinde konşimentoya ECTN Referans Numarası yazılmasının zorunlu kılınmasına karar vermiştir.

CTN sertifikası, gönderici veya nakliye komisyoncusu tarafından yetkili temsilciden alınmalıdır.

Somali CTN için hangi belgeler gereklidir?

Bir CTN sertifikası düzenlemek için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Ticari fatura
  • Navlun faturası
  • Başvuru formu (Bu formu sizin adınıza doldurabiliriz)

Tüm belgeler okunaklı bir şekilde taranmalı ve e-posta ile gönderilmelidir.

Sertifika Ücretleri

Items ECTN Fees
20′ Container $100
40′ Container $150
Vehicles < 5 Tons $100
Vehicles > 5 Tons $150
Bulk Pack $0.84 / WM min $600

Somali Federal Cumhuriyeti Limanlar ve Deniz Taşımacılığı Bakanlığı Resmi Bildirimi.

Comments are disabled.