Togo ECTN Sertifikası

Togo’ya kargo gönderiyorsanız, bir ECTN sertifikası almanız gerekir. Bu sertifika, sürecinde size yardımcı olacak SCK Temsilcilik aracılığıyla alınabilir. Bir ECTN sertifikasına başvurmak için gerekli formları ileterek veya formu kendiniz doldurabilirsiniz. Sertifika süreci yaklaşık bir hafta sürer ve gecikmeleri veya cezaları önlemek için tüm belgelerin eksiksiz ve tutarlı olmasını sağlamak önemlidir. Gönderici, ECTN sertifikasının alınmasından sorumludur ve bunun yapılmaması para cezalarına neden olabilir. Togo’ya başka bir varış noktasına transit olarak gönderiyorsanız, o nihai varış noktası için bir ECTN sertifikası da almanız gerekecektir.

Togo, Batı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Batıda Gana, doğuda Benin ve kuzeyde Burkina Faso ile sınır paylaşıyor. Ayrıca güneyde Gine Körfezi boyunca bir sahil şeridine sahiptir. Başkent ve en büyük şehir Lomé’dir. Resmi dil Fransızcadır ve nüfusu 8 milyon civarındadır. Togo, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı kültürlere sahiptir.

Yüklemeniz Togo Cumhuriyeti ’nden transit olarak başka bir ülkeye geçiyor olsa da ECTN evrakı almanız gerekmektedir. Örneğin Burkina Faso ‘ya Togo üzerinden giden bir yüklemede hem Burkina Faso hem Togo sertifikası alınması gerekmektedir. Togo üzerinden en çok transit yüklemenin gittiği ülkeler için sertifika prosedürüne  ilgili ülkelerin ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Burkina Faso

Mali

Nijer

BESC, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

Togo Cumhuriyeti ECTN sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

Togo ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal Faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  • Navlun Faturası
  • Gümrük Beyannamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

ECTN onayı ne kadar sürer?

Togo Cumhuriyeti için ECTN onayları evrakların eksiksiz olması durumunda birkaç gün sürmektedir. Ancak evrakların eksiksiz ve birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Aksi halde evraklar veya sertifika üzerinde değişiklik ceza bedeli ödenerek yapılabilmektedir.

ECTN onay süreci nasıl işlemektedir?

Togo sertifika süreci 2 aşamalıdır.

Onay ve ödemenize istinaden ön onay (Pre-validation) aşaması başlar. ECTN numarası tarafınıza aktarılır. Bu numarayı orjinal konşimentoya ekleterek, imzalı ve mühürlü olarak tarafımıza 5 gün içerisinde iletmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sertifika ve numara sistemden otomatik olarak silinir. Silinen sertifikalar cezai bedele tabii tutularak tekrar aktive edilebilir.

Orijinal konşimento tarafımıza iletildikten sonra sertifika nihai onaya (Validation) sunulur ve sertifika tarafınıza iletilir.

Müşteri teyidi alındıktan sonra ön onaya sunulan sertifikalarda evraklar arası herhangi bir uyuşmazlık olması durumunda söz konusu uyuşmazlık giderilmeden ilgili sertifika kesinlikle onaylanamaz. Yapılacak her türlü değişiklik için ise, sisteme evrak yükleme dahil, değişiklik başına cezai bedel uygulanır.

ECTN Numarası alındıktan sonraki 5 gün içinde onay yapılmazsa ne olur?

ECTN Numarası alındıktan sonra yer, tarih, shipped on board tarihi, kaşe ve imza içerek orijinal konşimentonun görüntüsü dosyaya eklenmelidir. Aksi halde sertifika otomatik olarak sistemden silinecek ve ECTN bedeli baştan ödenmek zorunda kalınacaktır.

Bir ihracat beyannamesi birden fazla işlem için kullanılabilir mi?

Beyanname üzerindeki bütün yüklemenin başvurusu tek seferde yapılmalıdır. Yani bir beyanname birden fazla yükleme içeriyorsa her konşimento için aynı anda başvurunun tamamlanması gerekiyor. Aksi halde beyanname yetkililer tarafından reddedilecek ve onay alınamayacaktır.

Evraklar arasında değer farkı gibi uyuşmazlıklar bulunsa da işlem onaylanabilir mi?

ECTN ve başvuruda kullanılan belgeler arasında herhangi bir uyumsuzluk bulunmaması gerekiyor. Evrakların farklı değerler içermesi durumunda ECTN numarası alınabilse de daha sonra belge onaylanmayacağı için 5 günlük sürenin sonunda ECTN numarası iptal edilecektir ve yeniden başvuru yapılması gerekecektir.

İhracat beyannamesinde varış yeri başka bir ülke veya farklı bir alıcı gözüküyorsa yine de Togo ECTN belgesi alınabilir mi?

Genellikle olumlu dönüş yapılsa da bu gibi istisnai durumlarda önden yetkililerle görüşmek gerekiyor. Beyanname üzerindeki bütün ağırlık ve değerlerin değişmemiş olması gerekiyor.

Gönderim yalnızca Togo’dan geçiyorsa bir ECTN belgesi almam gerekir mi?

Evet. Togo limanları çok fazla transit trafik alıyor. Zaman zaman kendi limanlarına sahip olmalarına rağmen, çoğunlukla Burkina Faso, Nijer, Gana ve Benin’e yapılan transit ihracat için kullanılmaktadır. Gönderimler transit için veya son varış yeri olarak Togo limanlarında tahliye edilip edilmediğine bakılmaksızın, her kargonun yanında geçerli bir Togo ECTN sertifikası bulunmalıdır.

Konşimentoda (BL) Togo ECTN numarasını belirtmem gerekir mi?

Evet. Togo ECTN doğrulama prosedürünü iki adım oluşturur. Sertifika ilk olarak, göndericiye ECTN numarasının verildiği ön doğrulamadan geçer. Ardından, sertifikayı doğrulamak için ECTN numaralı orijinal Konşimentonun bir kopyasına ihtiyacımız var.

“After Carriage Value” nedir?

Tahliye limanından teslim yerine ulaşma maliyetlerine (After Carriage Value) “taşıma sonrası değer” denir. Togo ECTN’yi alabilmeniz için bu ücretin ticari faturada listelenmesi gerekir.

Togo ECTN sertifikasını almak için Ticari Faturada (Commercial Invoice) Taşıma Sonrası Değerinin (After Carriage Value)  gösterilmesi neden gereklidir?

Bazı durumlarda, özellikle Incoterm’in DAP (Yerinde Teslimat) olduğu durumlarda, Togo Gümrük Yetkilileri FOB ve Navlun değerine ek olarak Ticari Faturada Taşıma Sonrası değerinin gösterilmesini talep eder.

Togo’ya araba ve kamyon ihraç ederken, bu sevkiyat için bir ECTN numarası almam gerekiyor mu?

Togo’ya Roll on Roll (RORO) gönderimi yapabilmek için ECTN numarası almanız gerekmektedir. Her aracın kendi ECTN numarası olması gerek.

Hava Taşımacılığı için Togo ECTN gerekli midir?

Hayır, ancak Togo’ya gönderiliyor ise toplu gönderim, RoRo, konteyner ve LCL gönderileri için bir Togo ECTN almanız gerekir

Farklı gönderiler için aynı ECTN numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, ECTN benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi ECTN numarasına ihtiyacı vardır.

Comments are disabled.