fbpx

Togo ECTN Sertifikası

Togo bayrağı

Togo bayrağı

Togo ECTN uygulaması ile birlikte Togo’ya yapılan tüm yüklemelerde yükleme sertifikası gerekmektedir. 2001-066 09/03/01 & 007/MTRH/2000 05/09/00 numaralı bakanlık kararı ile CNCT dünya üzerinde yetkili acentelere manda etti.

Togo ECTN Prosedürü

ECTN evrakı için aşağıdaki evraklarla başvuru yapabilirsiniz:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası
  • Gümrük beyannamesi

Togo transit yüklemeler için de çok sık tercih edilen bir ülkedir. Lome limanı transit yüklemeler için kullanıldığında da ECTN alınması gerekmektedir. Buna ek olarak Togo üzerinden gidilen ülkenin de ECTN prosedürü incelenmelidir. Burkina Faso BSC uygulamasını inceleyin.

Togo sertifikalarında onay ne kadar sürer?

Togo sertifika onayları Antwerp’ten yapılıyor. Prosedürü en hassas şekilde uygulayan konseylerden biri olan CNCT uygun sertifika düzenlenene kadar onayı bekletiyor. Bu sebeple sertifika onayı ortalamada bir hafta sürüyor.

Sık sorulan sorular:

  • Beyannamede varış ülkesi Togo değil başka bir ülke olsa da bu beyanname kullanılabilir mi?

İhracat önce başka bir ülkeye planlanmış ancak seyir sırasında Togo’ya doğru yön değiştirilmişse bu durumda aynı beyanname koşulları sağlıyorsa kullanılabilir. Bu koşullar kap adedi, mal cinsi ve kilonun konşimento ile uyuşmasıdır.

  • Eğer ECTN numarası alınmış ancak 5 gün içinde onaylanmamışsa ne olur?

ECTN numarası sistem tarafından otomatik iptal edilir ve yeniden başvuru yapılması gerekir. Ödenen ECTN tutarı harcanmış olur ve yeniden ödeme yapılması gerekir.