Gana ECTN/SPN Sertifikası

1 Kasım 2023’ten itibaren, transit olanlar da dahil olmak üzere Gana’ya yapılan tüm gönderilerin, yükleme limanlarında zorunlu Elektronik Kargo Takip Numarasını (ECTN / SPN) almaları gerekmektedir. Geçerli bir ECTN’i olmayan herhangi bir kargo yüklü para cezaları ile karşılanabilir.

Uyarı:

Gana ECTN/SPN sertifikasıyla ilgili son zamanlarda ortaya çıkan çelişkili bilgiler nedeniyle, gönderiniz için bu sertifikanın gerekli olup olmadığını Gana’daki ithalatçınız veya gümrük acenteniz ile teyit etmeniz gerektiğini lütfen unutmayın. ECTN sertifika süreci başlatılıp, ücret ödendikten sonra iade edilmeyeceğini unutmayın. Sertifikanın ön doğrulama aşamasından sonra ortaya çıkabilecek sorunlardan tarafımız sorumlu değildir.

Gana, Batı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Batıda Fildişi Sahili, kuzeyde Burkina Faso, doğuda Togo ve güneyde Gine Körfezi ile sınırlıdır. Başkent ve en büyük şehir Accra’dır. Resmi dil ingilizce’dir ve nüfusu 31 milyon civarındadır. Gana, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı kültürlere sahiptir.

1 Mart 2018’den itibaren Uzak Doğu ve Hindistan’dan ve 1 Nisan 2018’den itibaren dünyanın geri kalanından yapılan gönderiler için Gana’ya yapılan tüm gönderilerin onaylanmış bir ECTN’ye ihtiyacı vardır. Ancak, bu süreç bir sonraki duyuruya kadar beklemeye alınmıştır.

Gana ECTN sertifikası nedir?

ECTN Sertifikası (Electronic Cargo Tracking Note), bazı Afrika ülkelerine yapılan ithalatta gereken bir önceden yükleme sertifikasıdır. Bu sertifika, taşınan yükün detaylarını, menşei ülkeyi, varış noktasını, nakliye bilgilerini ve diğer önemli detayları içerir. ECTN, ilgili ülkenin gümrük idaresi tarafından yükün izlenmesi ve kontrolünün sağlanması amacıyla talep edilir.

Ghana – Maliye ve Ekonomik Planlama Bakanlığı (MOFEP) Resmi Bildirimi.

  • Her Konşimento bir ECTN/SPN kapsamında olmalıdır.
  • ECTN/SPN numarasını Konşimentoya ve Kargo Manifestosuna eklemelidir.
  • Geçerli bir ECTN / SPN olmayan herhangi bir kargo, para cezaları ödenene ve geçerli bir ECTN / SPN’in ibrazı yapılıncaya kadar yerel gümrükten geçirilmeyecektir.

ECTN Sertifikasını nasıl alabilirsiniz?

Gana ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Çeki Listesi
  • Navlun faturası ( mal faturasında navlun değeri varsa gerek yoktur)
  • Beyanname

Gana ECTN onaylanması ne kadar sürer?

Gana sertifikası düzenlendikten sonra oluşturulan taslağın kontrol edilip onaya sunulması gerekir. Ön onay sonrasında konşimentoya yazılması için ECTN numarası çıkar. Daha sonrasında orijinal konşimento ile kesin onayın alınması gerekir. Aradaki sürecin çok sıkı takip edilmesi gerekir çünkü 5 gün içinde onaylanmayan sertifikalar Gana tarafından geçersiz sayılmakta ve yeniden numara alınması gerekmektedir.

Comments are disabled.