Gana CTN Sertifikası

Gana CTN belgesi, bazı yerlerde ECTN olarak da geçer, ile ilgili bilgileri aşağıda dikkatinize sunarız.

Bu ülkenin ECTN prosedürü geçici süreyle askıya alındı.

Gana, Batı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Batıda Fildişi Sahili, kuzeyde Burkina Faso, doğuda Togo ve güneyde Gine Körfezi ile sınırlıdır. Başkent ve en büyük şehir Accra’dır. Resmi dil ingilizce’dir ve nüfusu 31 milyon civarındadır. Gana, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı kültürlere sahiptir.

1 Mart 2018’den itibaren Uzak Doğu ve Hindistan’dan ve 1 Nisan 2018’den itibaren dünyanın geri kalanından yapılan gönderiler için Gana’ya yapılan tüm gönderilerin onaylanmış bir ECTN’ye ihtiyacı vardır. Ancak, bu süreç bir sonraki duyuruya kadar beklemeye alınmıştır.

Gana CTN sertifikası nedir?

Uzakdoğu ve Hindistan çıkışlı yükler için 1 Mart 2018 tarihinden itibaren, diğer ülkeler için 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren Gana’ya yapılan tüm yüklemeler ECTN sertifikasına sahip olmak zorundadır.

ECTN Sertifikasını nasıl alabilirsiniz?

Gana ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Çeki Listesi
  • Navlun faturası ( mal faturasında navlun değeri varsa gerek yoktur)
  • Beyanname

Gana ECTN onaylanması ne kadar sürer?

Gana sertifikası düzenlendikten sonra oluşturulan taslağın kontrol edilip onaya sunulması gerekir. Ön onay sonrasında konşimentoya yazılması için ECTN numarası çıkar. Daha sonrasında orijinal konşimento ile kesin onayın alınması gerekir. Aradaki sürecin çok sıkı takip edilmesi gerekir çünkü 5 gün içinde onaylanmayan sertifikalar Gana tarafından geçersiz sayılmakta ve yeniden numara alınması gerekmektedir.

Comments are disabled.