Liberya CTN Belgesi

SCK Temsilcilik, Liberya Ulusal Liman İdaresi’nin (NPA) resmi bir temsilcisidir ve Liberya’ya yapılan tüm ithalatlar için CTN (ACD) sertifikaları sağlayabilir. CTN (ACD) sertifikası olmadan gönderiniz gümrük işlemlerden geçmeyebilir ve demirleme ve depolama ücretleri gibi diğer masraflara ek olarak bir ceza ücreti kesilebilir. SCK Temsilciliğe, gerekli belgeleri sağlamanız durumunda sertifikayı hızlı bir şekilde alma konusunda yardımcı olur. Formu kendiniz de doldurabilirsiniz.

Liberya, Batı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Kuzeybatıda Sierra Leone, kuzeyde Gine ve doğuda Fildişi Sahili ile sınırlanmıştır. Ayrıca güneyde Atlantik Okyanusu üzerinde bir sahili vardır. Başkent ve en büyük şehir Monrovia’dır. Resmi dili ingilizce olup nüfusu 5 milyon civarındadır. Liberya, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı bir kültüre sahiptir.

Liberya CTN

Liberya’ya yönelik tüm ithalatlar için CTN (ACD) gereklidir. Bakanlık direktifinin ardından Ulusal Liman Yetkilileri (NPA) bu kuralı 2018’de uygulamaya başladı. Konşimento ve Kargo Manifestosu, kargonun gümrükten geçmesi için CTN numarasını içermelidir; Aksi takdirde, demirleme ve depolama ücretleri gibi ek maliyetlere ek olarak bir ceza ücreti de değerlendirilecektir.

Sertifika düzenlemesi yapılmadan varış sağlayan yüklemeler ilgili ülke limanında cezai bedele tabii tutulmaktadır. “SCK Temsilcilik”,  Liberya  ’ya yapılan yüklemelerinizde sertifika düzenlemesi için hizmetinizdedir.

Sektördeki tecrübesi ve çözüm odaklı yaklaşımı ile “SCK Temsilcilik” Liberya CTN (ACD) yükleme sertifikalarının düzenlemesinde de tarafınıza yardımcı olmaktadır.

Liberya CTN (ACD) sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

Liberya CTN (ACD) sertifika düzenlenmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir.

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir. Onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • Gümrük Beyannamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com e-posta adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde değişiklik yapılamamaktadır.

Liberya CTN (ACD) sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Liberya CTN (ACD) sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Monrovia ’daki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Farklı gönderiler için aynı ECTN numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, ECTN benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi ECTN numarasına ihtiyacı vardır.

Bu sayfa bilgi amaçlı olup yükleme detaylarınıza göre değişiklik gösterebilir. Kontrolleriniz anlık olarak gerçekleşip ilgili konseyin en güncel kurallarına tabi tutulacaktır.

Comments are disabled.