Gine Konakri ECTN / ICTN Numarası

Gine Conakry ECTN (ICTN), ülkeye yapılan tüm ithalatlar için zorunlu bir gerekliliktir. ECTN (ICTN) sertifikasına başvurmak için gerekli belgeleri PDF formatında paylaşılmalıdır yada formu kendiniz de doldurabilirsiniz. İşlemin tamamlanması yaklaşık bir hafta sürer ve son doğrulamadan önce bir taslak inceleme içerir.

Gine Conakry olarak da bilinen Gine, Batı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Kuzeybatıda Gine-Bissau, kuzeyde Senegal ve Mali, doğuda Fildişi Sahili, güneyde Liberya ve Sierra Leone ve batıda Atlantik Okyanusu ile sınırlıdır. Başkenti ve en büyük şehri Conakry’dir. Resmi dil Fransızcadır ve nüfusu 13 milyon civarındadır. Gine, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı bir kültüre sahiptir.

BSC olarak da bilinen Gine Conakry ECTN (ICTN – Uluslararası Kargo Takip Kodu), ülkeye yönelen tüm ithalatlar için zorunlu bir yükleme sertifikasıdır. ECTN sertifikayı almayanların yükleri varış limanında cezalandırılacaktır. ECTN sertifikasının doğrulanmaması ciddi sonuçlara ve büyük bir ücrete neden olabilir ve gemi gelmeden en geç beş gün önce yapılmalıdır.

Sertifika düzenlemesi yapılmadan varış sağlayan yüklemeler ilgili ülke limanında cezai bedele tabii tutulmaktadır. “SCK Temsilcilik”, Gine Cumhuriyeti ’ne yapılan yüklemelerinizde sertifika düzenlemesi için hizmetinizdedir.

Sektördeki tecrübesi ve çözüm odaklı yaklaşımı ile “SCK Temsilcilik” Gine ECTN (ICTN) yükleme sertifikalarının düzenlemesinde de tarafınıza yardımcı olmaktadır.

Gine ECTN (ICTN) sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

Gine ECTN (ICTN) sertifika düzenlenmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir.

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir. Onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • Gümrük Beyannamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com e-posta adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde değişiklik yapılamamaktadır.

Sertifika düzenlemesi için herhangi bir ilave gereksinim var mıdır?

Gine ECTN (ICTN) düzenlemesin başlayabilmesi için yükleme taraflarının aşağıdaki detaylarını da tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.

Yükleyici (gönderici) detayları; telefon numarası ve e-posta adresi

Alıcı (consignee) detayları; telefon numarası, e-posta adresi ve vergi numarası (NIF – Número de identificación fiscal)

İhbar (notify) detayları; telefon numarası, e-posta adresi ve vergi numarası (NIF – Número de identificación fiscal)

Belirtilen gerekliliklerin sağlanamaması durumunda sertifika onayı gerçekleştirilememektedir.

Gine ECTN (ICTN) sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Gine ECTN (ICTN) sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Conakry ’deki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Farklı gönderiler için aynı ECTN numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, ECTN benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi ECTN numarasına ihtiyacı vardır.

Bu sayfa bilgi amaçlı olup yükleme detaylarınıza göre değişiklik gösterebilir. Kontrolleriniz anlık olarak gerçekleşip ilgili konseyin en güncel kurallarına tabi tutulacaktır.

Comments are disabled.