Gine (Guinee) Konakri (Conakry) – ECTN / ICTN Numarası ve Evrağı

Gine ECTN (ICTN – International Cargo Tracking Code) sertifikası ülkeye giden her ithalat için zorunludur. Bu gereklilik ilk olarak 2011 yılında düzenlenen D/2011/305/PRG/SGG referanslı bakanlık kararı ile yürürlüğe girmiştir. Sertifika düzenlemesi yapılmadan varış sağlayan yüklemeler ilgili ülke limanında cezai bedele tabii tutulmaktadır. “SCK Temsilcilik”, Gine Cumhuriyeti ’ne yapılan yüklemelerinizde sertifika düzenlemesi için hizmetinizdedir.

Sektördeki tecrübesi ve çözüm odaklı yaklaşımı ile “SCK Temsilcilik” Gine ECTN (ICTN) yükleme sertifikalarının düzenlemesinde de tarafınıza yardımcı olmaktadır.

Gine ECTN (ICTN) sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

Gine ECTN (ICTN) sertifika düzenlenmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir.

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir. Onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası 
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • Gümrük Beyannamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com e-posta adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde değişiklik yapılamamaktadır.

Sertifika düzenlemesi için herhangi bir ilave gereksinim var mıdır?

Gine ECTN (ICTN) düzenlemesin başlayabilmesi için yükleme taraflarının aşağıdaki detaylarını da tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.

Yükleyici (gönderici) detayları; telefon numarası ve e-posta adresi

Alıcı (consignee) detayları; telefon numarası, e-posta adresi ve vergi numarası (NIF – Número de identificación fiscal)

İhbar (notify) detayları; telefon numarası, e-posta adresi ve vergi numarası (NIF – Número de identificación fiscal)

Belirtilen gerekliliklerin sağlanamaması durumunda sertifika onayı gerçekleştirilememektedir.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi ve örnek belge temini için tarafımıza sck@scktr.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Gine ECTN (ICTN) sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Gine ECTN (ICTN) sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Conakry ’deki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Bu sayfa bilgi amaçlı olup yükleme detaylarınıza göre değişiklik gösterebilir. Kontrolleriniz anlık olarak gerçekleşip ilgili konseyin en güncel kurallarına tabi tutulacaktır.