Sierra Leone – ENS Numarası ve BSC evrağı

Sierra Leone Bayrağı

Sierra Leone Bayrağı

Sierra Leone CTN (ENS) sertifikası ülkeye giden her ithalat için zorunludur. Bu gereklilik ilk olarak 2015 yılında düzenlene bakanlık kararı ile yürürlüğe girmiştir. Sertifika düzenlemesi yapılmadan varış sağlayan yüklemeler ilgili ülke limanında cezai bedele tabii tutulmaktadır. “SCK Temsilcilik”,  Sierra Leone ’ye yapılan yüklemelerinizde sertifika düzenlemesi için hizmetinizdedir.

Sektördeki tecrübesi ve çözüm odaklı yaklaşımı ile “SCK Temsilcilik” Sierra Leone CTN (ENS) yükleme sertifikalarının düzenlemesinde de tarafınıza yardımcı olmaktadır.

Sierra Leone CTN (ENS) sertifikası için hangi evraklar gereklidir?

Sierra Leone CTN (ENS) sertifika düzenlenmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir.

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir. Onay için orijinal görüntüsü gerekmektedir.)
  • Mal Faturası 
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com e-posta adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde değişiklik yapılamamaktadır.

Sertifika düzenlemesi için herhangi bir ilave gereksinim var mıdır?

Sierra Leone CTN (ENS) düzenlemesin başlayabilmesi için yükleme taraflarının aşağıdaki detaylarını da tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.

Yükleyici (gönderici) detayları; telefon numarası ve e-posta adresi

Alıcı (consignee) detayları; telefon numarası, e-posta adresi ve vergi numarası (NIF – Número de identificación fiscal)

İhbar (notify) detayları; telefon numarası, e-posta adresi ve vergi numarası (NIF – Número de identificación fiscal)

Belirtilen gerekliliklerin sağlanamaması durumunda sertifika onayı gerçekleştirilememektedir.

 

Konu ile ilgili daha fazla bilgi ve örnek belge temini için tarafımıza sck@scktr.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Sierra Leone CTN (ENS) sertifika onayı ne kadar süre alır?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Sierra Leone CTN (ENS) sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Freetown ’daki merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

 

Bu sayfa bilgi amaçlı olup yükleme detaylarınıza göre değişiklik gösterebilir. Kontrolleriniz anlık olarak gerçekleşip ilgili konseyin en güncel kurallarına tabi tutulacaktır.