Nijer BSC Sertifikası

SCK Temsilcilik, nihai varış noktası Nijer olan tüm gönderiler için gerekli olan Nijer BSC (Elektronik Kargo Takip Notu) sertifikalarını düzenleyen resmi temsilcidir. Nijer BSC sertifikası almak için gerekli belgeleri PDF kopyalarını bize göndererek veya formu kendiniz doldurarak sertifikasyon sürecine başlayabilirsiniz. Yükünüz Fildişi Sahili, Abidjan üzerinden transit ise, yalnızca bir Nijer BSC sertifikasına ihtiyacınız olacaktır. Boşaltma limanı konşimentoda Lagos, Nijerya veya Tema, Gana olarak belirtilmişse, ek BESC / ECTN sertifikası gerekmez.

Nijer, Batı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Kuzeydoğuda Libya, doğuda Çad, güneyde Nijerya ve Benin, batıda Burkina Faso ve Mali ve kuzeybatıda Cezayir ile sınırlanmıştır. Başkent ve en büyük şehir Niamey. Resmi dil Fransızcadır ve nüfusu 23 milyon civarındadır. Nijer, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı kültürlere sahiptir.

15 Kasım 2013 tarihinde yayımlanan genelge mektubuna (2013-465 / PRN / MT sayılı Kararname) göre, Nijer gelişiyle birlikte tüm gönderiler için Nijer BESC sertifikası düzenlenmelidir.

BESC, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır.

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

Nijer bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca BESC/ECTN zorunluluğu olabilir. Cotonou (Benin) and Lome (Togo) limanları üzerinden yapılan transit yüklemelerde BEnin ve Togo sertifika düzenlemesinin ayrıca tamamlanması gerekmektedir. Abidjan üzerinden yapılan transit yüklemelerde Fildişi Sahili BSC sertifikası gerekmemektedir.

Nijer BSC Sertifikası ’nı nasıl alabilirsiniz?

Nijer BESC sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir.)
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • Gümrük Beyannamesi (Yurtdışından gerçekleştirilen yüklemeler için zorunludur.)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Nijer BESC sertifika onayı ne kadar sürer?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Nijer BESC sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Niamey ’de bulunan merkez tarafından yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yükleme Nijer ülkesine başka bir liman üzerinden gidiyor. Bu durumda ayrı bir sertifikaya ihtiyacımız olur mu?

Nijer, bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca sertifika zorunluluğu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ülkeye giden yüklerin büyük bir çoğunluğu Cotonou (Benin) and Lome (Togo) limanları üzerinden transit olarak gerçekleştirilmektedir. Transit yüklemelerde Benin ve Togo için ayrıca ECTN sertifika düzenlenmesi gerekmektedir. Bu iki liman için gerçekleştirilen yüklemelerde transit geçtiği ülke ve Nijer için sertifika düzenlemesi yapılmalıdır.

Eğer, varış limanı konşimento üzerinde Lagos (Nijerya) veya Tema (Gana) olarak belirtildi ise yüklemeniz için ilave sertifika düzenlemesine ihtiyaç yoktur. Bu iki ülke üzerinden gerçekleştirilen yüklemeler için sadece Nijer BESC sertifika düzenlemesi yeterli olacaktır.

BSC nedir?

BSC – Bordereau de Suivi de Cargaison, ECTN olarak da bilinen bir yükleme belgesinin başka bir adıdır.

Gönderi Benin üzerinden geçiyorsa Nijer için BSC sertifikası almam gerekir mi?

Benin üzerinden Nijer’e giden bir gönderi için iki ayrı sertifika gereklidir. Nijer için BSC sertifikası ve Benin için BESC sertifikası.

Konşimentoda Nijer BSC numarasından bahsetmek zorunda mıyım?

Evet. Nijer BSC doğrulama prosedürünü iki adım oluşturur. Sertifika ilk olarak, göndericiye BSC numarasının verildiği ön doğrulamadan geçer. Daha sonra, sertifikayı doğrulamak için BSC numarasına sahip orijinal Konşimentonun bir kopyasına ihtiyacımız var.

Farklı gönderiler için aynı BSC numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, BSC benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi BSC numarasına ihtiyacı vardır.

Comments are disabled.