Nijer BSC Sertifikası

Nijer BSC

Nijer BSC

15 Kasım 2013 tarihinde yayınlanan sirkülere (Decree N° 2013-465/PRN/MT) istinaden Nijer ülkesine yapılan tüm yüklemeler BESC sertifikasına sahip olmak zorundadır. Sck Temsilcilik, Nijer BESC sertifika düzenlemesi için resmi acente olarak yetkilendirilmiştir.

BESC, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır.

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

Nijer bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca BESC/ECTN zorunluluğu olabilir. Cotonou (Benin) and Lome (Togo) limanları üzerinden yapılan transit yüklemelerde BEnin ve Togo sertifika düzenlemesinin ayrıca tamamlanması gerekmektedir. Abidjan üzerinden yapılan transit yüklemelerde Fildişi Sahili BSC sertifikası gerekmemektedir.

Nijer BESC Sertifikası ’nı nasıl alabilirsiniz?

Nijer BESC sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir.)
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)
  • Gümrük Beyannamesi (Yurtdışından gerçekleştirilen yüklemeler için zorunludur.)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Nijer BESC sertifika onayı ne kadar sürer?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Nijer BESC sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Niamey ’de bulunan merkez tarafından yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yükleme Nijer ülkesine başka bir liman üzerinden gidiyor. Bu durumda ayrı bir sertifikaya ihtiyacımız olur mu?

Nijer, bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca sertifika zorunluluğu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ülkeye giden yüklerin büyük bir çoğunluğu Cotonou (Benin) and Lome (Togo) limanları üzerinden transit olarak gerçekleştirilmektedir. Transit yüklemelerde Benin ve Togo için ayrıca ECTN sertifika düzenlenmesi gerekmektedir. Bu iki liman için gerçekleştirilen yüklemelerde transit geçtiği ülke ve Nijer için sertifika düzenlemesi yapılmalıdır.

Eğer, varış limanı konşimento üzerinde Lagos (Nijerya) veya Tema (Gana) olarak belirtildi ise yüklemeniz için ilave sertifika düzenlemesine ihtiyaç yoktur. Bu iki ülke üzerinden gerçekleştirilen yüklemeler için sadece Nijer BESC sertifika düzenlemesi yeterli olacaktır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi ve örnek belge temini için tarafımıza sck@scktr.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.