Mali BSC – Yükleme Sertifikası

Mali BSC

Mali BSC

25 Temmuz 2005 ve 31 Aralık 2008 tarihlerinde yayınlanan sirkülerlere (Decree N° 05‐341/P‐RM, regulation of the maritime taxes and the Inter‐Ministry Resolution N° 08‐3718/MET‐MF‐MEIC‐S6) istinaden Mali ülkesine yapılan tüm yüklemeler BESC sertifikasına sahip olmak zorundadır. Sck Temsilcilik, 22 Ocak 2015 tarihinden itibaren Mali BESC sertifika düzenlemesi için acente olarak yetkilendirilmiştir.

BESC, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

Mali bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca BESC/ECTN zorunluluğu olabilir. Conakry (Gine) ve Dakar (Senegal) limanları üzerinden yapılan transit yüklemelerde Senegal BSC ve Gine ECTN sertifika düzenlemesinin ayrıca tamamlanması gerekmektedir. Abidjan üzerinden yapılan transit yüklemelerde Fildişi BSC sertifikası gerekmemektedir.

Başvuru yapın

Mali BESC Sertifikası ’nı nasıl alabilirsiniz?

Mali BESC sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir.)
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Mali BESC sertifika onayı ne kadar sürer?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Mali BESC sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Bamako ’da bulunan merkez tarafından yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yükleme Mali ülkesine başka bir liman üzerinden gidiyor. Bu durumda ayrı bir sertifikaya ihtiyacımız olur mu?

Mali, bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca sertifika zorunluluğu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ülkeye giden yüklerin büyük bir çoğunluğu Abidjan (Fildişi Sahili) ve Dakar (Senegal) limanları üzerinden transit olarak gerçekleştirilmektedir. Transit yüklemelerde Fildişi Sahili (Abidjan) ve Gana (Tema) için BSC sertifikası düzenlenmesine gerek yoktur. Yüklemeniz için sadece Mali BESC sertifikası düzenlenmelidir.

Eğer, varış limanı konşimento üzerinde Conakry (Gine), Cotonou (Benin), Dakar (Senegal) veya Lome (Togo) olarak belirtildi ise yüklemeniz için ilgili ülke ilave sertifika düzenlemesi gerekmektedir. 

Konu ile ilgili daha fazla bilgi ve örnek belge temini için tarafımıza sck@scktr.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru yapın