Mali BESC – Yükleme Sertifikası

Mali, ülkeye yönelik tüm gönderiler için Bordereau Electronique de Suivi des Cargaisons (BESC) olarak da bilinen bir Elektronik Kargo Takip Notu (ECTN) sertifikası gerektirir. SCK Temsilcilik, Mali BESC sertifikalarının verilmesi için yetkili bir temsilcidir. BESC sertifikası almak için gerekli belgelere sağlamanız gerek veya formu kendiniz de doldurabilirsiniz. BESC işlemi genellikle birkaç gün sürer, ancak bir hafta süre izin verilmesi önerilir. BESC, Mali’ye gönderilen tüm gönderiler için zorunludur ve konşimentoda belirtilmelidir. Varış limanı için sertifika gerekliliklerini kontrol etmek ve olası gecikmeleri veya cezaları önlemek için gerekli tüm belgelerin alındığından emin olun.

Mali, Batı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Kuzeyde Cezayir, doğuda Nijer, güneyde Burkina Faso ve Fildişi Sahili, güneybatıda Gine, batıda Senegal ve Moritanya ile sınırlanmıştır. Başkent ve en büyük şehir Bamako’dur. Resmi dili Fransızca olup nüfusu 20 milyon civarındadır. Mali, yerli kabilelerin, Avrupalı sömürgecilerin ve Afrika diasporasının etkileriyle farklı kültürlere sahiptir.

BSC, MNSC (Mali Ulusal Nakliyeciler Konseyi) gerekliliklerine göre, geminin kalkışından sonraki 5 gün içinde veya geminin limana gelişinden 5 gün önce ibraz edilmelidir. BSC’siz gönderim veya BSC’de yanlış bilgi verilmesi, BSC’nin maliyetine ve MNSC tarafından belirlenen ek düzenleme ücretlerine eşit bir para cezası ile sonuçlanır.

BESC, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

Mali bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca BESC/ECTN zorunluluğu olabilir. Conakry (Gine) ve Dakar (Senegal) limanları üzerinden yapılan transit yüklemelerde Senegal BSC ve Gine ECTN sertifika düzenlemesinin ayrıca tamamlanması gerekmektedir. Abidjan üzerinden yapılan transit yüklemelerde Fildişi BSC sertifikası gerekmemektedir.

Mali ECTN Sertifikasını nasıl alabilirsiniz?

ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  • Gümrük beyannamesi
  • Çeki listesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır. Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Mali BESC Sertifikası ’nı nasıl alabilirsiniz?

Mali BESC sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento (Taslak görüntüsü  ile başvuru yapılabilir.)
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtildi ise gerekli değildir.)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Mali BESC sertifika onayı ne kadar sürer?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Mali BESC sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı Bamako ’da bulunan merkez tarafından yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yükleme Mali ülkesine başka bir liman üzerinden gidiyor. Bu durumda ayrı bir sertifikaya ihtiyacımız olur mu?

Mali, bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca sertifika zorunluluğu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ülkeye giden yüklerin büyük bir çoğunluğu Abidjan (Fildişi Sahili) ve Dakar (Senegal) limanları üzerinden transit olarak gerçekleştirilmektedir. Transit yüklemelerde Fildişi Sahili (Abidjan) ve Gana (Tema) için BSC sertifikası düzenlenmesine gerek yoktur. Yüklemeniz için sadece Mali BESC sertifikası düzenlenmelidir.

Eğer, varış limanı konşimento üzerinde Conakry (Gine), Cotonou (Benin), Dakar (Senegal) veya Lome (Togo) olarak belirtildi ise yüklemeniz için ilgili ülke ilave sertifika düzenlemesi gerekmektedir.

Gönderim Senegal üzerinden Mali’ye geçiyorsa BSC sertifikası almam gerekir mi?

Senegal üzerinden transit olarak son varış noktası Mali olan bir gönderinin yalnızca Mali için bir BSC sertifikası alması gerekir.

Farklı gönderiler için aynı BSC numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, BSC benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi BSC numarasına ihtiyacı vardır.

Mali’ye transit yükler için sertifika zorunluluğu

Mali’ye de beklenen sertifika zorunluluğu geldi. Mali’ye giden yükler en sık Senegal üzerinden Mali’ye transit gider. Bu yüklemelerinizde sertifikanızı aldığınızdan emin olun…

Gerekli evraklar:

BESC (Bordereau Electronique de Suivi des Cargaisons) is a compulsory document for any shipment with final destination in Mali. Every BL which covers cargo destined to Mali, must be covered by a BESC, to allow cargo to be carried from POD to Mali border control and for the consignees to clear their cargo when entering Mali. This control will be implemented by the Exclusive Representative at POD Satralog who will clear the BESC and permit the on carriage of the goods to Mali. In case the shipment is not covered by a BESC, Satralog will issue a regularisation BESC at a maximum rate of five times the one at the origin in order to allow on carriage of the goods to Mali. For the first three months of this new procedure, the penalty the issuance of the BESC at the same cost than the one at origin.

Mali Hükümetinin yayınladığı genelge için: Mali-Circulaire

Mali artık varışta BESC alamayacak

01/01/2020 tarihinden itibaren gümrük kapılarında kontrol merkezleri kurulduğunu dikkatinize sunaruz. Bugüne kadar BESC almamış yüklemeler acentelerimiz vasıtasıyla gümrükte BESC alabiliyorlardı. Artık yükleme belgesi olmayan taşımalar Mali’ye gidemeyecek ve varış limanından BSC almaları gerekecek.

Bu sebepten ötürü 15/02/2020 itibariyle ithalatçı tarafından BSC almak mümkün olmayacak, ve çıkış ülkesinden düzenlenmesi gerekecek. Bu süreçte sınırda gecikmeler yaşanabilecek ve acentemiz bu durumdan sorumlu tutulamayacaktır.

Gemi varış yapmadan önce BSC başvurusu yaparak gecikmelerin ve ek masrafların önüne geçebilirsiniz.

Tek yetkili acente olarak sorularınız ve BESC ihtiyaçlarınız için hizmetinizdeyiz.

Comments are disabled.