Burundi ECTN Sertifikası

Burundi’ye olan gönderiniz için bir ECTN sertifikasına mı ihtiyacınız var? SCK Temsilcilik yardımcı olabilir. Bize gerekli belgeleri gönderin veya formu kendiniz doldurun. Yaklaşık bir hafta süren ve tüm belgelerin tutarlı olmasını gerektiren sertifikasyon sürecinin geri kalanını biz hallederiz. Batı Afrika üzerinden nakliye yapıyorsanız, Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI prosedürüne başvurmanızı öneririz. ECTN sertifikasını alma sorumluluğunun göndericiye ait olduğunu ve sertifikası olmayan tüm taşımaların cezalandırılacağını lütfen unutmayın.

Burundi, Doğu Afrika’da bulunan küçük bir ülkedir. Kuzeyde Ruanda, doğuda ve güneyde Tanzanya ve batıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile çevrildidir. Başkent ve en büyük şehir Gitega’dır. Resmi dili Kirundi’dir ve nüfusu 11 milyon civarındadır. Burundi, Bantu ve Nilo-Sahra etnik gruplarının etkileriyle farklı bir kültüre sahiptir.

Burundi Gümrük Yetkilileri, Burundi’ye yapılan tüm ihracatın bir gereği olarak, genellikle BSC olarak adlandırılan ectn’yi kurdu. Bu mevzuat, ticari, diplomatik veya kişisel amaçlarla sevk edilen ve ülke dışında alınan her türlü yükleme için Yükleme Belgesi alınmasını zorunlu kılmaktadır. ECTN sertifikası, gönderici, alıcı veya forwarder tarafından yetkili bir temsilciden alınmalıdır.

  • Darüsselam, Tanzanya ve Mombasa, Kenya limanları
  • Bujumbura’ya Karayolu taşımalarında Darüsselam tercih edilir
  • Kampala üzerinden demiryolu / otoyol taşımalarında Mombasa tercih edilir

Tanzanya ve Kenya ülkelerinde  ECTN uygulaması olmadığı için Burundi yüklemelerinde tek ECTN yeterli olacaktır. Ancak, Batı Afrika üzerinden mal taşımaya ilişkin istisnai durumlar için Demokratik Kongo Cumhuriyeti FERI prosedürüne başvurmanızı öneririz.

Burundi ECTN için hangi evraklar gereklidir?

Burundi ECTN sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal Faturası
  • Navlun Faturası
  • Gümrük Beyannamesi

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

ECTN onayı ne kadar sürer?

Burundi için ECTN onayları evrakların eksiksiz olması durumunda birkaç gün sürmektedir. Ancak evrakların eksiksiz ve birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Aksi halde evraklar veya sertifika üzerinde değişiklik ceza bedeli ödenerek yapılabilmektedir.

ECTN onay süreci nasıl işlemektedir?

Burundi sertifika süreci 2 aşamalıdır.

Onay ve ödemenize istinaden ön onay (Pre-validation) aşaması başlar. ECTN numarası tarafınıza aktarılır. Bu numarayı orjinal konşimentoya ekleterek, imzalı ve mühürlü olarak tarafımıza 5 gün içerisinde iletmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sertifika ve numara sistemden otomatik olarak silinir. Silinen sertifikalar cezai bedele tabii tutularak tekrar aktive edilebilir.

Orijinal konşimento tarafımıza iletildikten sonra sertifika nihai onaya (Validation) sunulur ve sertifika tarafınıza iletilir.

Müşteri teyidi alındıktan sonra ön onaya sunulan sertifikalarda evraklar arası herhangi bir uyuşmazlık olması durumunda söz konusu uyuşmazlık giderilmeden ilgili sertifika kesinlikle onaylanamaz. Yapılacak her türlü değişiklik için ise, sisteme evrak yükleme dahil, değişiklik başına cezai bedel uygulanır.

ECTN Numarası alındıktan sonraki 5 gün içinde onay yapılmazsa ne olur?

ECN Numarası alındıktan sonra yer, tarih, shipped on board tarihi, kaşe ve imza içerek orijinal konşimentonun görüntüsü dosyaya eklenmelidir. Aksi halde sertifika otomatik olarak sistemden silinecek ve ECTN bedeli baştan ödenmek zorunda kalınacaktır.

Bir ihracat beyannamesi birden fazla işlem için kullanılabilir mi?

Beyanname üzerindeki bütün yüklemenin başvurusu tek seferde yapılmalıdır. Yani bir beyanname birden fazla yükleme içeriyorsa her konşimento için aynı anda başvurunun tamamlanması gerekiyor. Aksi halde beyanname yetkililer tarafından reddedilecek ve onay alınamayacaktır.

Evraklar arasında değer farkı gibi uyuşmazlıklar bulunsa da işlem onaylanabilir mi?

ECTN ve başvuruda kullanılan belgeler arasında herhangi bir uyumsuzluk bulunmaması gerekiyor. Evrakların farklı değerler içermesi durumunda ECTN numarası alınabilse de daha sonra belge onaylanmayacağı için 5 günlük sürenin sonunda ECTN numarası iptal edilecektir ve yeniden başvuru yapılması gerekecektir.

İhracat beyannamesinde varış yeri başka bir ülke veya farklı bir alıcı gözüküyorsa yine de Burundi ECTN belgesi alınabilir mi?

Genellikle olumlu dönüş yapılsa da bu gibi istisnai durumlarda önden yetkililerle görüşmek gerekiyor. Beyanname üzerindeki bütün ağırlık ve değerlerin değişmemiş olması gerekiyor.

ECTN nedir?

ECTN, bir yükleme sertifikası türüdür ve Bordereau de Suivi Cargaison (BSC) veya CTN olarak da bilinen Kargo Takip Notunun kısaltmasıdır.

Farklı gönderiler için aynı ECTN numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, ECTN benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi ECTN numarasına ihtiyacı vardır.

Comments are disabled.