Angola CNCA / ARCCLA

Angola’ya gönderiniz için bir Angola CNCA/ARCCLA belgesine mi ihtiyacınız var? SCK Temsilcilik, referans numaranızın hızlı ve doğru bir şekilde doğrulanmasını sağlamanıza yardımcı olacak. Gerekli belgeleri bize gönderin veya formu kendiniz doldurun. Uzman ekibimiz gerisini halledecek ve onay sürecini birkaç gün içinde tamamlayacaktır.

Angola, güneybatı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Güneyde Namibya, kuzeyde Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve doğuda Zambiya ile sınır komşusudur. Başkent ve en büyük şehir Luanda’dır. Angola’nın nüfusu yaklaşık 30 milyondur ve resmi dili Portekizce‘dir. Ülke, yerli kabileler, Avrupalı sömürgeciler ve Afrika diasporasından etkilenen çok çeşitli bir kültüre sahiptir. Angola, petrol ve elmas dahil olmak üzere doğal kaynaklar açısından zengindir.

Angola’daki Luanda, Lobito gibi limanlara veya başka herhangi bir limana giden tüm deniz kargoları için bir CNCA yükleme sertifikası gereklidir. ARC Numarası ve CNC kısaltmalarıyla da bilinir. ARCCLA (Agencia Reguladora de Certificação de Cargas e Logistica de Angola), 1994 yılında Angola Gümrük Memurları tarafından kural olarak oluşturulan CNCA Yükleme Sertifikasının kullanımı devreye girdi.

Angola ARCCLA CNCA için gerekli belgeler nelerdir?

CNCA sertifikasını almak için aşağıdaki belgelere ihtiyaç duyulmaktadır:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası (Mal faturasında navlun bedeli yazılı değilse)
  • Başvuru formu (Tarafımızca da doldurulabilir)
  • D.U. – Documento Unico (Import License), 10/02/2015 tarihinden beri zorunlu

Tüm evrakların okunaklı bir şekilde e-posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

ARCCLA sertifikasını almak ne kadar sürer?

ARCCLA onaylarının tamamı İstanbul’daki ofisimizde yapıldığı için başvuru eksiksiz tamamlandıktan sonra birkaç gün içinde evrakı alabilirsiniz.

Alacağınız Angola ARCCLA / CNCA yani Kargo Takip Notu belgenizin örneği aşağıdadır. Bu belge örnek olarak geçmektedir ve kullanılamaz.

Orijinal konşimento tarafımıza iletildikten sonra sertifika nihai onaya (Validation) sunulur ve sertifika tarafınıza iletilir.

Müşteri teyidi alındıktan sonra ön onaya sunulan sertifikalarda evraklar arası herhangi bir uyuşmazlık olması durumunda söz konusu uyuşmazlık giderilmeden ilgili sertifika kesinlikle onaylanamaz. Yapılacak her türlü değişiklik için ise, sisteme evrak yükleme dahil, değişiklik başına cezai bedel uygulanır.

ECTN sertifika onayı ne kadar sürer?

Güney Sudan Cumhuriyeti için ECTN onayları evrakların eksiksiz olması durumunda birkaç gün sürmektedir. Ancak evrakların eksiksiz ve birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Aksi halde evraklar veya sertifika üzerinde değişiklik ceza bedeli ödenerek yapılabilmektedir.

Angola ARCCLA Sertifikası Örneği

DU Belgesi Nedir? Angola DU Belgesi Örneği

Aşağıda verdiğimiz resme tıklayarak DU Belgesini inceleyebilirsiniz. DU dökümanını ithalatçınız her yükleme için bakanlıktan kendisi alacaktır. Başvurunuzu yaparken ithalatçınızdan bu belgeyi talep ettiğinizden emin olun.

CNCA Belgesi Ne Zaman Alınmalıdır?

Genel olarak ihracatçıların merak ettiğini ve Angolaya yapacakları ihracatlarında kullanabileceği sertifika olan CNCA Belgesi yükünüz yola çıkmadan almanız gerekmektedir. Bunun sebebi Angola otoritesinin yükünüzü kabul ettiğinde CNCA Belgesini de istemesinden kaynaklıdır.

Islak imzalı CNCA belgesi olmadan yükünüzün otorite tarafında red olabileceği ve cezai işlemlere maruz kalabileceğini aktarmamızda fayda var. Çoğunlukla bu cezalandırma %50 günlük ek ücret ve demuraj olarak adlandırılıyor.

Angola Yükleme Sertifikası Kimden Alınır?

Angola Yükleme sertifikası yani Angola Kargo Takip Notu olarakta geçen bu belge için Türkiye çıkışlı yüklemelerde SCK Temsilcilik yetkili acentedir. SCK Temsilcilik ile uzman danışmanlar ve Angola otorite uzmanlarımız ile birlikte yükleme sertifikanızı almanız otoriteye bağlı olarak 1 ile 5 iş günü olarak değişecektir.

Eksiksiz ileteceğiniz evraklar ile bu işlem süresini 1 güne kadar indirebilirsiniz. CNCA belgesi için gecikmelerde ne kadar sorun yaşanabileceğiniz sizin kadar bizler de biliyoruz. Bu sebeple yüklemelerinizde ek mesai ücretleri ödemenizi ya da işlemlerinizi aksatmanızı asla istemeyiz. Bu sebeple yukarıda aktardığımız detaylı bilgileri dikkate almanızda fayda olacaktır.

CNCA nedir?

28 Ocak 1994’ten bu yana (19/94 sayılı Kararname doğrultusunda), Angola’ya yapılan tüm ticari ihracatların bir Yükleme Sertifikası (LC) olan bir CNCA sertifikasına (Conselho Nacional de Carregadores) sahip olması gerekmektedir.

ARCCLA Sertifikası ile CNCA Sertifikası arasındaki fark nedir?

Esasen farklı bir ad altında aynı belgedirler. CNCA, Angola devlet daireleri içindeki bir birleşmeden sonra ARCCLA oldu.

1988 yapımı bir traktörü Angola’ya ihraç etmem yasal mı?

Evet. Angola yetkilileri ülkeye ithal edilebilecek ağır hizmet araçlarının yaşı konusunda herhangi bir kısıtlama koymamıştır.

Angola için önceden onaylanmış bir CNCA sertifikasında değişiklikler yapılabilir mi?

Malların yüklendiği ülkeye bağlıdır ve bazı durumlarda bunu değiştirmemiz mümkün olabilir. Ancak bu, Angola ofisinden yetki alır ve sertifikanın doğru bilgilerle doğrulanması birkaç hafta alabilir. Bu nedenle sertifikanızı doğru bilgilerle doğrulamanızı öneririz.

Angola’ya geçici gönderiler D.U. gerektiriyor mu?

Angola’ya geçici kargo, bir DU belgesi gerektirmez, ancak faturada veya BL’de bu şekilde tanımlanmalıdır.

Angola’daki sevkiyat, CNCA’nın orijinal basılı kopyası olmadan serbest bırakılabilir mi?

İthalatçı, kargo teslim edilmeden önce CNCA sertifikasının orijinal basılı kopyasını Angola yetkililerine sunmalıdır. Sertifikanın gelen kargoya dahil edilmesini zorunlu kılan diğer her ülke, belgenin yalnızca bir kopyasını ister. Ancak orijinal sertifikayı ibraz etmezseniz Angola’daki ithalatçı ürünleri gümrükten çekemez.

Farklı gönderiler için aynı CNCA / ARCCLA numarasını kullanabilir miyim

Hayır, CNCA / ARCCLA benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi CNCA / ARCCLA numarasına ihtiyacı vardır.

Comments are disabled.