Çad – ECTN Sertifikası

3 Ocak 2013 tarihinde çıkarılan bakanlık kararına istinaden Çad ülkesine yapılan tüm yüklemeler BESC sertifikasına sahip olmak zorundadır. Çad ülkesine yapılan yüklemeler çoğunlukla Kamerun üzerinden gerçekleşmekte olup; bu yüklemeler için ayrıca Kamerun BESC sertifikasına ihtiyaç duyulmamaktadır.

2016 yılında; Çad Yükleyiciler Konseyi (Chad Shippers Council, COC-TCHAD) yayımlamış olduğu karar (Article n ° 2 of Joint Decree n ° 039 / PR / PM / MID / 2016) ile sertifika düzenlemesi için atadığı mevcut acenteleri belirlemiştir. Bu karara göre SCK Temsilcilik, Chad BESC Sertifikası düzenlemesi için Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Avrupa ve Amerika kıtalarında tek yetkili acentedir.

BESC, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

Çad BESC Sertifikası ’nı nasıl alabilirsiniz?

Çad BESC sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Çad BESC sertifika onayı ne kadar sürer?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Çad sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı N’Djamena ’da bulunan merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yükleme Çad ülkesine Kamerun limanı üzerinden gidiyor. Bu durumda ayrı bir sertifikaya ihtiyacımız olur mu?

Çad, bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca sertifika zorunluluğu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ülkeye giden yüklerin tamamına yakını Doula ve Kribi limanları üzerinden transit olarak gerçekleştirilmektedir. Bu durumda Kamerun için BESC sertifikası düzenlenmesine gerek yoktur. Yüklemeniz için sadece Çad BESC sertifikası düzenlenmelidir.

Eğer, varış limanı konşimento üzerinde Doula veya Kribi olarak belirtildi ise yüklemeniz nihai varış noktası Orta Afrika Cumhuriyeti (Central African Republic) de olabilir. Ülke ismine tıklayarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konteyner içerisinde araç yüklemelerinde sertifika düzenlemesi nasıl yapılacaktır?

Çad yetkililerinin uyarısına göre, konteyner içindeki araçların kargo türünün ”Konteyner” olması gerektiğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Bu sadece konteyner içinde olan araçlar için, yani konteyner numaralarının dokümanlarda açıkça belirtildiği durumlarda geçerlidir.

Lütfen bu durumlarda araçların şasi numaralarının ”goods description (malların tanımı)” kısmına eklendiğinden emin olunuz.

Tabii ki konteynerlere yüklenmeyen araçlar için, ”Ro/Ro” yükleme türü seçilmelidir.