Çad – BESC Sertifikası

SCK Temsilcilik, Çad’ın Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Avrupa ve Amerika Kıtasına olan gönderiler için Electronic Cargo Tracking Note’un (ECTN, BESC olarak da bilinir) resmi temsilcisidir. Çad’a gönderiniz için bir BESC sertifikası sürecini başlatmak için gerekli belgelerin PDF kopyalarını bize göndermeniz veya formu kendiniz doldurmanız yeterlidir. Onay almak genellikle birkaç gün sürer, ancak planlama için bir haftaya kadar sürebilir. Çad’a ihraç edilen veya Çad’dan ithal edilen tüm gönderilerin BESC sertifikasına sahip olması gerekir ve onsuz gönderiler % 100 ceza ücretine tabidir.

Çad, Kuzey-Orta Afrika’da bulunan karayla çevrili bir ülkedir. Kuzeyde Libya, doğuda Sudan, güneyde Orta Afrika Cumhuriyeti, güneybatıda Kamerun ve Nijerya ve batıda Nijer ile çevrildidir. Başkent ve en büyük şehir N’djamena’dır. Resmi diller Fransızca ve Arapçadır ve nüfusu 15 milyon civarındadır. Çad, Sara, Toubou ve Zaghawa dahil olmak üzere çeşitli etnik grupların etkileriyle farklı kültürlere sahiptir.

2016 yılında; Çad Yükleyiciler Konseyi (Chad Shippers Council, COC-TCHAD) yayımlamış olduğu karar (Article n ° 2 of Joint Decree n ° 039 / PR / PM / MID / 2016) ile sertifika düzenlemesi için atadığı mevcut acenteleri belirlemiştir. Bu karara göre SCK Temsilcilik, Chad BESC Sertifikası düzenlemesi için Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Avrupa ve Amerika kıtalarında tek yetkili acentedir.

BESC, bir kısaltma olarak kullanılır. Asıl hali Fransızca kökenli ‘Bordereau électronique de Suivi de Cargaison‘ olarak kullanılır. Fransızca dilini konuşan tüm Batı Afrika ülkeleri BESC kısaltmasını kullanmaktadır

İngilizce ECTN kısaltmasına tekabul eder ve Electronic Cargo Tracking Note olarak kullanılır. Türkçe diline çevirdiğimizde ise anlamı Elektronik Kargo Takip Notu ‘dur.

Çad BESC Sertifikası ’nı nasıl alabilirsiniz?

Çad BESC sertifikası için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait [email protected] adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

Çeviri: Varış noktasına varmadan veya geminin kalkışından en geç 2 gün önce doğrulanmalıdır.

Çad BESC sertifika onayı ne kadar sürer?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Çad sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Sertifika onaylarının tamamı N’Djamena ’da bulunan merkezde yapılmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onay gerçekleşse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi bir süre dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.

Yükleme Çad ülkesine Kamerun limanı üzerinden gidiyor. Bu durumda ayrı bir sertifikaya ihtiyacımız olur mu?

Çad, bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca sertifika zorunluluğu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ülkeye giden yüklerin tamamına yakını Doula ve Kribi limanları üzerinden transit olarak gerçekleştirilmektedir. Bu durumda Kamerun için BESC sertifikası düzenlenmesine gerek yoktur. Yüklemeniz için sadece Çad BESC sertifikası düzenlenmelidir.

Eğer, varış limanı konşimento üzerinde Doula veya Kribi olarak belirtildi ise yüklemeniz nihai varış noktası Orta Afrika Cumhuriyeti (Central African Republic) de olabilir. Ülke ismine tıklayarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konteyner içerisinde araç yüklemelerinde sertifika düzenlemesi nasıl yapılacaktır?

Çad yetkililerinin uyarısına göre, konteyner içindeki araçların kargo türünün ”Konteyner” olması gerektiğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Bu sadece konteyner içinde olan araçlar için, yani konteyner numaralarının dokümanlarda açıkça belirtildiği durumlarda geçerlidir.

Lütfen bu durumlarda araçların şasi numaralarının ”goods description (malların tanımı)” kısmına eklendiğinden emin olunuz.

Tabii ki konteynerlere yüklenmeyen araçlar için, ”Ro/Ro” yükleme türü seçilmelidir.

ECTN nedir?

ECTN, bir yükleme sertifikası türüdür ve Bordereau de Suivi Cargaison (BSC) veya CTN olarak da bilinen Kargo Takip Notunun kısaltmasıdır.

Bu sertifikalar, kargoyu ve limanlar arasındaki nakliyesini detaylandıran tanınmış denizcilik belgeleridir. Bu, birçok Afrika ülkesinin ithalat ve ihracat ticaretlerini başarıyla izlemelerine, kontrol etmelerine ve yönetmelerine olanak tanıyan bir gerekliliktir. Her bir ECTN, yükleme limanında ibraz edilmeli ve doğrulanmalıdır ve giriş limanındaki ithalat gümrük işlemleri için gereklidir. Onaylanmış ECTN’nin sunulmaması halinde, yerel Gümrük, girişi yasaklayacak ve para cezası uygulanacaktır.

İhracatçı ve ithalatçının tüm detayları, nakliye yöntemi (konteynerli, grupaj vb.), taşınan ürünlerin cinsi ve değeri, geminin adı ve sevkiyat için navlun faturası belgede yer alır. Bu belgeler, kargo boşaltma limanına varmadan ve ithalatçı veya ihracatçı tarafından ele alınmadan önce sunulmalıdır. Sertifikayı doğrulamak için gereken zaman ve çaba büyük ölçüde değişir. Sertifikasyon tarihini kaçırırsanız kargonuz ceza alır ve ECTN almazsınız.

Gönderim Kamerun üzerinden Çad’a geçiyorsa BESC almam gerekir mi?

Son varış noktası olan Çad için Kamerun üzerinden seyahat eden bir gönderinin sadece Çad için bir ECTN sertifikası alması gerekir.

Farklı gönderiler için aynı ECTN numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, ECTN benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi ECTN numarasına ihtiyacı vardır.

Çad ihracatlarında varışta ceza düzenlemesi

Çad Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ nın yayınladığı 056/PR/MIT/DC/2019 numaralı genelge itibariyle, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Çad’dan ihracatı yapılan veya Çad’ dan ithal edilen tüm mallar için ECTN (Electronic Cargo Tracking Note) / BESC sertifikası düzenlenmiş olması zorunluluğu bulunmaktadır.

BESC sertifikası düzenlenmemiş olan malların yüklenmesi veya tahliye edilmesi halinde BESC sertifika ücretinin %100’ü oranında para cezası söz konusu olacaktır. Bu cezaya ek olarak yaşanan gecikmeler sebebiyle ithalatçı ek depolama masraflarıyla karşılaşabilir.

Türkiye, Avupa, Amerika ve Orta Doğu tek yetkili acentesi olarak sizlere Çad için yükleme belgesini en kısa sürede hazırlayabiliriz.

Comments are disabled.