Burkina Faso – ECTN / URN

Burkina Faso’ya gönderiniz var ve bir ECTN sertifikasına mı ihtiyacınız mı var? SCK Temsilcilik yardımcı olabilir. Bize gerekli belgeleri gönderin veya formu kendiniz doldurun, geri kalan sertifikasyon sürecini biz hallederiz. Doğrulamadan sonra belgelerde yapılan herhangi bir değişikliğin ceza ücretine tabi olabileceğini lütfen unutmayın. Ek olarak, gönderiniz başka bir ülkeden transit geçiyorsa, belirli rotaya ve boşaltma limanına göre ek sertifikalar almanız gerekebilir.

Burkina Faso, Batı Afrika’da bulunan karayla çevrili bir ülkedir. Kuzeyde Mali, doğuda Nijer, güneydoğuda Benin, güneyde Togo ve Gana ve güneybatıda Fildişi Sahili ile çevrilidir. Başkent ve en büyük şehir Ouagadougou’dur. Resmi dili Fransızca olup nüfusu 20 milyon civarındadır. Burkina Faso, geleneksel müzik, dans ve sanatı içeren zengin kültürel mirasıyla tanınır.

ECTN, Burkina Faso’ya gönderilen tüm kargolar için gerekli olan bir belge olan “Elektronik Kargo Takip Notu” anlamına gelir. Burkina Faso Gümrük Yetkilileri bunu 2001 yılında bir yasa olarak belirlediler. Yetkili bir acente tarafından verilir ve yasal bir gerekliliktir gönderiniz Burkina Faso’ya onsuz girmesine izin verilmeyecektir.

Burkina Faso yönetmeliğine ilişkin duyuru

20 Nisan 2023 tarihinden itibaren tüm Burkina Faso işlemlerinde konşimentoya ECTN Referans Numarası yazılması zorunludur.

Burkina Faso ECTN için hangi evraklar gereklidir?

Yükleme sertifikasının düzenlenmesi için aşağıdaki evraklar gereklidir.

  • Konşimento (Üzerine ECTN Referans Numarası yazılmalıdır)
  • Mal faturası
  • Navlun faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtilmiş ise gerekli değildir.)
  • Araç taşımaları için pink slip / grey slip

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır, bilginize sunulur.

URN Numarası nedir?

URN (Unique Reference Number), onaylı ECTN sertifikasının en üst bölümünde yazar ve sertifika numarasıdır. Konşimento üzerinde mal tanımını bölümünde ilave açıklama olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Yüklememiz Burkina Faso ’ya başka bir ülke limanı üzerinden gidiyor. Bu durumda ayrı bir sertifikaya ihtiyacımız olur mu?

Burkina Faso bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca sertifika zorunluluğu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Togo ve Benin üzerinden giden yüklemelerde BSC zorunluluğu olsa da Fildişi ve Gana üzerinden giden yüklerde bu zorunluluk yoktur.

Bu noktada varış limanı Lome ise Togo ECTN sertifikası; Cotonou ise Benin ECTN sertifikası düzenlenmesi gerekmektedir.

Burkina Faso ECTN sertifikasının onaylanması ne kadar sürer?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Burkina Faso sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onayı beklenilse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır. İletişim bilgilerimizden bizlere ulaşarak, Burkina Faso ECTN sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Gönderim Fildişi Sahili’nden Burkina Faso’ya gidiyorsa, iki ECTN sertifikası almam gerekir mi?

Fildişi Sahili üzerinden Burkina Faso’ya yapılacak bir gönderi için yalnızca Burkina Faso ECTN sertifikası gereklidir.

CTN nedir?

CTN, bir yükleme sertifikası türüdür ve Bordereau de Suivi Cargaison (BSC) veya ECTN olarak da bilinen Kargo Takip Notunun kısaltmasıdır.

Bu, birçok Afrika ülkesinin ithalat ve ihracat ticaretlerini başarıyla izlemelerine, kontrol etmelerine ve yönetmelerine olanak tanıyan bir gerekliliktir. Her bir CTN, yükleme limanında ibraz edilmeli ve doğrulanmalıdır ve giriş limanındaki ithalat gümrük işlemleri için gereklidir. Onaylanmış CTN’nin sunulmaması halinde, yerel Gümrük, girişi yasaklayacak ve para cezası uygulanacaktır.

Gönderim Gana üzerinden Burkina Faso’ya geçiyorsa, ECTN almam gerekir mi?

Gana ECTN’nin askıya alınması nedeniyle, Gana üzerinden transit olarak Burkina Faso’ya yapılan bir sevkiyat için sadece Burkina Faso ECTN sertifikası gerekir.

Farklı gönderiler için aynı ECTN numarasını kullanabilir miyim?

Hayır, ECTN benzersizdir ve tek bir gönderiyle sınırlıdır. Her kargonun doğrulanmış kendi ECTN numarasına ihtiyacı vardır.

Comments are disabled.