Burkina Faso – ECTN / URN

burkina faso ectn

burkina faso ectn

Burkina Faso ECTN sertifikası zorunluluğu N°09/395/CBC/DG referanslı sirküler ile 30 Ekim 2009 tarihinde ilan edilmiştir.

Diğer ülkelerde olduğu gibi Burkina Faso nihai varışı ile gerçekleştirilen deniz yüklemelerinin; trafiğini kontrol etmek ve iç taşımasını planlamak için ECTN uygulaması Burkina Faso CBC yetkilileri tarafından başlamıştır.

Burkina Faso ECTN için hangi evraklar gereklidir?

Yükleme sertifikasının düzenlenmesi için aşağıdaki evraklar gereklidir.

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası ( Navlun bedeli mal faturasında belirtilmiş ise gerekli değildir.)
  • Araç taşımaları için pink slip / grey slip

Belge PDF görüntülerini tarafımıza ait sck@scktr.com adresine göndermenizin ardından sertifika düzenleme işlemlerinize başlanacaktır.  Orijinallerinin tarafımıza gönderilmesi gerekmemektedir. Bu noktada tüm dokümanların onay öncesinde düzeltme yapılmayacak final halleri ile paylaşılması önemlidir. Onaylı sertifika üzerinde yapılacak değişiklikler cezai bedele tabii tutulmaktadır.

URN Numarası nedir?

URN (Unique Reference Number), onaylı ECTN sertifikasının en üst bölümünde yazar ve sertifika numarasıdır. Konşimento üzerinde mal tanımını bölümünde ilave açıklama olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Yüklememiz Burkina Faso ’ya başka bir ülke limanı üzerinden gidiyor. Bu durumda ayrı bir sertifikaya ihtiyacımız olur mu?

Burkina Faso bir iç destinasyon olduğu için varış limanında ayrıca sertifika zorunluluğu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Togo ve Benin üzerinden giden yüklemelerde BSC zorunluluğu olsa da Fildişi ve Gana üzerinden giden yüklerde bu zorunluluk yoktur.

Bu noktada varış limanı Lome ise Togo ECTN sertifikası; Cotonou ise Benin ECTN sertifikası düzenlenmesi gerekmektedir.

Burkina Faso ECTN sertifikasının onaylanması ne kadar sürer?

Yükleme belgelerinizi tarafımıza iletmenize istinaden aynı gün Burkina Faso sertifika taslağı düzenlenerek tarafınıza iletilmektedir. Taslak kontrolü ve ödemenin tarafınızca sağlanmasından sonra sertifika onaya sunulmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde onayı beklenilse de gecikme yaşanmaması adına bir hafta gibi dikkate alınarak işlemlere başlanılmasında fayda vardır.